PlayStation 5, cena v Itálii: kolik by mohl stát


Podle zprávy Deutche Bank by PS5 mohl v Itálii stát od 449 do 499 eur. Cena by se ale mohla zvýšit: tady je důvod

Jaká bude cena PlayStation 5, který má být uveden na trh o prázdninách 2020? Nikdo to neví a možná to neví ani společnost Sony. Cena PS5 je však důležitým faktorem nejen pro hráče, ale také pro samotnou společnost Sony a všechny, kteří do ní investovali.

Cena nejnovějšího PlayStation je dokonce předmětem analýzy ve zprávě Deutche Bank. Německá banka si je dobře vědoma toho, že pokud společnost Sony nezvolí správnou cenu, mohlo by se opakovat to, co se stalo při uvedení PS3 na trh: pomalé prodeje až do úpravy ceny. A to by se investorům nelíbilo. Analýza Deutche Bank proto vycházela z ceny komponent PS5, alespoň těch, které jsou již známé, aby bylo možné odhadnout věrohodné cenové rozpětí pro PlayStation 5 v Evropě. Na základě této ceny pak také odhadla prodeje PS5 v prvních dvou letech prodeje.

Kolik bude PS5 stát

Na základě aktuálního seznamu součástí PS5 odhadla Deutche Bank výrobní náklady na 386 až 477 USD. Pokud se konečné výrobní náklady PS5 zprůměrují mezi oběma extrémy, pak by byla prodejní cena v rozmezí 499 USD věrohodná.


Kolik bude PS5 stát v Itálii

Jestliže je 499 USD správná cena v USA, pak je třeba zjistit, zda bude konečná cena v EU a Itálii jednoduše 499 EUR, nebo zda se uplatní směnný kurz. V prvním případě by PS5 v Itálii stál 499 eur, ve druhém případě by při současném směnném kurzu stál PS5 přibližně 449 eur.


Kolik PS5 se prodá?

Deutche Bank přechází k druhé otázce: kolik PS5 bude společnost Sony schopna prodat? Pravděpodobně méně, než by si společnost přála, a to ze dvou důvodů. První je, že 499 dolarů (za předpokladu, že to tak nakonec bude) je výrazně nad psychologickou hranicí 399 dolarů (startovací cena PS4). Druhým důvodem je, že v roce 2020 bude konkurence poměrně silná a Sony se bude muset utkat nejen s ostatními výrobci herních konzolí (především s Microsoftem), ale také s nově vznikajícím fenoménem cloudového hraní (viz Google Stadia). Podle Deutche Bank prodá Sony do roku 2022 14 milionů PS5. Za dva roky se systému PS4 prodalo 14,8 milionu kusů.