Windows 7, konec podpory od ledna 2020: co se stane


Podpora systému Windows 7 ze strany společnosti Microsoft skončí 14. ledna 2020. Tady je návod, jak se připravit na termín

Datum narození: 22. října 2009. Datum úmrtí: 14. ledna 2020. Tato slova bychom mohli napsat na náhrobní kámen operačního systému Microsoft Windows 7, až v polovině ledna příštího roku přestane Microsoft uživatelům nabízet bezplatnou podporu.

Redmondská společnost to vždy tvrdila, a to i prostřednictvím svých oficiálních stránek online podpory: "Microsoft se zavázal poskytovat 10 let technickou podporu pro systém Windows 7 při jeho vydání 22. října 2009. Na konci tohoto desetiletého období společnost Microsoft ukončí podporu systému Windows 7." To znamená, že uživatelé systému Windows 7 již nebudou dostávat žádné aktualizace operačního systému, a to ani bezpečnostní záplaty. Ti, kteří mají ještě Windows 7 Home, obdrželi první varování od Microsoftu již v březnu, ti, kteří mají Windows 7 Professional, je dostávají v těchto dnech.

Windows 7: Konec podpory přichází se zprávou

Microsoft se rozhodl upozornit uživatele na konec technické podpory prostřednictvím varování, která se zobrazují ve formě vyskakovacích oken. Zpráva zní: "Po deseti letech se blíží konec podpory systému Windows 7. 14. leden 2020 je posledním dnem, kdy bude společnost Microsoft nabízet bezpečnostní aktualizace a technickou podporu pro systém Windows 7. Víme, že změna může být těžká, a proto vás na ni upozorňujeme předem, abychom vám pomohli zálohovat vaše soubory a připravit se na novou verzi." Uživatelé obdrží více než jedno z těchto upozornění, ale mohou vybrat možnost "Už mi to nepřipomínat".


Sbohem, Windows 7: co dělat?

Uživatelé nemají na výběr: podpora systému Windows 7 končí a je třeba změnit operační systém. To je dobré z mnoha hledisek, zejména z hlediska bezpečnosti, protože systém Windows 10 je mnohem robustnější než jeho předchůdci. Skutečným problémem, zejména pro profesionální uživatele (v praxi pro firmy), budou náklady na upgrade: mnoho počítačů bude muset být vyměněno nebo upgradováno, protože nejsou dostatečně výkonné pro provoz Windows 10, dojde k výpadkům a bude nutné vynaložit peníze na techniky, pokud firma nemá vlastní IT oddělení. I z těchto důvodů se bohužel stále setkáváme s veřejnými úřady a malými firmami s počítači, na kterých běží dokonce i Windows XP (jejichž oficiální podpora skončila v dubnu 2014) nebo Windows Vista (archivované v roce 2017). To nejen omezuje produktivitu, ale také vystavuje strojový park společnosti nebo organizace nejrůznějším virům.