Windows 11 představen: co musíte vědět, než si ho nainstalujete


Windows 11 je oficiální, přestože přijde až za několik měsíců: do té doby vám přinášíme vše, co musíte vědět, než si ho nainstalujete

Windows 11 oficiálně představil Microsoft během své prezentace 24. června. Operační systém Windows 11 bude zdarma pro držitele licence Windows 10, kterým bude dodán formou jednoduché (ale pravděpodobně těžkopádné) aktualizace firmwaru. Mezi hlavní novinky, které Microsoft oznámil, patří nová průsvitná nabídka Start, která bude mít oproti minulosti na hlavním panelu centrální postavení. Nová nabídka obsahuje také oblast, ve které se zobrazují často používané aplikace a dokumenty, a to i v zařízeních se systémem Android a iOS. Nová nabídka Start je zdaleka nejviditelnější novinkou systému Windows 11, ale zdaleka není jedinou, takže se podívejme, co byste měli vědět před instalací

Windows 11: nový design a funkce

Jak bylo zmíněno výše, nová nabídka Start je tím, co okamžitě upoutá pozornost, ale je toho víc. Systém Windows 11 rozšiřuje možnosti práce ve více úlohách díky funkcím Snap Layout, Snap Groups a Desktop, které vám pomohou uspořádat okna na různých obrazovkách a mít přehled o tom, co potřebujete.

Důležité je nativní zavedení funkce Microsoft Teams Chat na hlavním panelu s možností rychlého odesílání textových zpráv, hlasových zpráv, fotografií nebo videí s kontakty bez ohledu na použitou platformu, tedy Windows, Android nebo iOS. Nechybí ani podpora DirectX 12 Ultimate a Auto HDR, která potěší hráče, nový personalizovaný feed založený na umělé inteligenci, přepracovaný Microsoft Store a podpora Androidu.


Windows 11: jaké verze a systémové požadavky

Microsoft o verzích Windows 11 přímo nehovořil, ale během prezentační akce zmínil Windows 10 Home a Windows 10 Pro, čímž naznačil, že by tyto přípony mohly být na znamení kontinuity převzaty i do Windows 11. Microsoft také vydá verzi podobnou Windows 10 S s názvem Windows 11 Home S Mode.

Ohledně minimálních systémových požadavků pro instalaci Windows 11 Microsoft prozradil právě tolik, aby se mnozí zachvěli. Příští operační systém z Redmondu nebude příliš hardwarově přívětivý a bude vyžadovat určitou úroveň prostředků, která odřízne značnou část potenciálních uživatelů: je vyžadován počítač s procesorem Intel Core osmé generace nebo novějším, případně AMD Ryzen 2000 nebo novějším.

Všechny ostatní čipy jsou odříznuty a muselo to být bolestivé rozhodnutí, protože tím Microsoft nechal mnoho svých Surfaceů na holičkách. Systém Windows 10 bude podporován až do roku 2025.


Windows 11: Kdy přijde

Systém Windows 11 byl představen v létě 2021, ale očekává se, že bude pro počítače a uživatele uvolněn na podzim, pravděpodobně koncem listopadu 2021.