WhatsApp: nejnovější inovace je k ničemu


WhatsApp objevuje horkou vodu a po roce kontroverzí ohledně soukromí uživatelů by mohl spustit ne-novinku pro soukromí uživatelů

Rok 2021 začal obrovskou kontroverzí ohledně nových zásad ochrany osobních údajů společnosti WhatsApp, která způsobila spršku kritiky ve skupině Facebook (která se mezitím stala Meta), a uzavírá se zprávou, že v budoucí aktualizaci aplikace WhatsApp by mohla přijít nejzbytečnější inovace vůbec.

Zprávu přináší dnes již dobře známý web WABetaInfo, který se v průběhu roku 2021 proměnil ze spolehlivého, přesného a vždy důvěryhodného zdroje zpráv o nejrozšířenější chatovací aplikaci na světě v jakousi detašovanou tiskovou kancelář WhatsApp, jejímž hlavním cílem je upozorňovat na vše, co tým vývojářů aplikace dělá pro zlepšení soukromí a bezpečnosti konverzací uživatelů. A to ani tehdy, když vývojový tým, jako v tomto případě, nedělá vůbec nic nového, tedy nic opravdu užitečného.

WhatsApp: nejzbytečnější novinka roku 2021

Ale pojďme k věci, k (ne)novinkám: podle WABetaInfo se v budoucí verzi WhatsApp objeví "ukazatele end-to-end šifrování". Co to je?

Velmi jednoduché popisky v sekcích Volání a Stav, které nám říkají, že "Vaše osobní hovory jsou šifrovány end-to-end" a že "Váš stav je šifrován end-to-end".

Je to něco nového? Rozhodně ne, protože jak už všichni vědí, celý tok komunikace v rámci aplikace WhatsApp (chaty, fotografie a videa, statusy, odkazy, přílohy, hovory a videohovory) je šifrován pomocí end-to-end šifrování.

A to rozhodně není ode dneška, ale od 5. dubna 2016. Jaký má tedy smysl to opakovat? Je to více než oprávněná otázka, vzhledem k tomu, že ostatní aplikace pro zasílání zpráv, především Messenger a Instagram Direct ze stejné skupiny Facebook/Meta, zatím nemají tak robustní a komplexní šifrování.


Jak funguje šifrování end-to-end

WhatsApp je jednou z mála aplikací pro zasílání rychlých zpráv, která používá šifrování end-to-end u všech chatů, hovorů a videohovorů.

Tento typ šifrování zahrnuje použití dvou párů kryptografických klíčů, jednoho veřejného a druhého soukromého, bez kterých není možné data dešifrovat. Soukromé klíče, které skutečně zabezpečují zprávy, jsou uloženy v telefonu a nikdy neopouštějí smartphone.

Proto vám WhatsApp často oznámí, že "Váš bezpečnostní kód se změnil", což znamená, že uživatel, se kterým chatujete, aktualizoval nebo přeinstaloval aplikaci, spojil aplikaci s jiným zařízením (prostřednictvím aplikace WhatsApp multidevice) nebo změnil telefon a že klíč byl aktualizován.

Nikdo, ani samotný WhatsApp, nemůže dešifrovat chaty mezi dvěma uživateli, protože soukromé klíče nejsou uloženy na serverech, ale v telefonech. Kdokoli, komu se podaří komunikaci zachytit, ji proto nemůže přečíst, protože ji nedokáže dešifrovat: uvidí pouze proud nesrozumitelných dat.