WhatsApp, co dělat, když vám ukradnou smartphone


Pokud jste ztratili smartphone, můžete svůj účet WhatsApp uzamknout, aby si nikdo nemohl přečíst vaše zprávy: tady je návod

Ztráta nebo krádež smartphonu je pro uživatele jednou z nejhorších nočních můr: kromě finančních škod existuje také možnost, že si někdo se zlými úmysly bude moci přečíst soukromé konverzace a získat citlivé údaje, jako jsou čísla kreditních karet nebo přihlašovací údaje k přístupu k online službám.

Největší obavy však panují z toho, že si zloděj bude moci přečíst naše zprávy ve WhatsApp. WhatsApp už není jen služba pro zasílání zpráv, ale slouží k výměně soukromých informací, obrázků, videí a pracovních dokumentů. Pokud se některý z těchto souborů dostane do nesprávných rukou, může to ohrozit naši práci a přátelství. Co bychom tedy měli dělat? Je možné zablokovat aplikaci WhatsApp, pokud je náš smartphone ukraden? Samozřejmě, že ano, a postup je poměrně jednoduchý: k deaktivaci aplikace WhatsApp a zabezpečení osobních údajů stačí jen několik kroků.

Jak deaktivovat účet WhatsApp

Pokud ztratíte svůj smartphone a chcete zablokovat svůj účet WhatsApp, můžete to provést dvěma způsoby: použít novou kartu SIM se stejným číslem nebo poslat e-mail na podporu WhatsApp a deaktivovat svůj profil WhatsApp.

Oba tyto kroky mají jedno společné: musíte zablokovat kartu SIM, aby zloděj nemohl váš smartphone používat. Za tímto účelem musíte zavolat svému poskytovateli služeb nebo zablokovat IMEI. Jakmile je SIM karta uzamčena, nebudete již moci na tomto smartphonu oživit svůj účet WhatsApp, protože nebudete moci přijímat SIM kartu a telefonní hovory (po krátkou dobu bude zloděj stále moci číst vaše zprávy WhatsApp, pokud připojí váš smartphone k síti Wi-Fi). V tuto chvíli máme dvě možnosti. Nejdříve si kupte novou kartu SIM se stejným telefonním číslem, vložte ji do nového smartphonu a postupujte podle pokynů k ověření účtu WhatsApp. Během několika minut budeme mít zpět svůj profil WhatsApp s celou historií chatu.

Alternativou, kterou můžeme použít, je deaktivace našeho účtu WhatsApp. Pokud se rozhodujete o koupi nového chytrého telefonu, nejlepší možností je zablokovat účet WhatsApp. Jak to udělat? Stačí poslat e-mail na podporu WhatsApp s předmětem "Ztracený telefon: deaktivace účtu WhatsApp". V textu e-mailu musíte uvést své telefonní číslo v mezinárodním formátu. Po deaktivaci účtu WhatsApp máte třicet dní na jeho opětovnou aktivaci, jinak bude smazán.


Blokování účtů WhatsApp, co je třeba vědět

Když zablokujeme kartu SIM, zloděj si může stále přečíst naše zprávy WhatsApp připojením smartphonu k síti Wi-Fi. Proto je důležité rychle zakoupit novou SIM kartu se stejným telefonním číslem.

Po opětovné aktivaci účtu WhatsApp můžete obnovit historii chatu pomocí zálohy, kterou máte na Disku Google, iCloudu nebo OneDrive.