TIM a Vodafone: oficiální dohoda o sdílení antén 5G


Vodafone a TIM uzavřely dohodu o sdílení míst, kde jsou umístěny věže pro sítě 4G a 5G. Jak se mění italský trh

TIM a Vodafone otřásají rodícím se trhem 5G podpisem dohody, na jejímž základě spojují své síly s cílem ušetřit peníze a zvýšit kvalitu služeb poskytovaných uživatelům. Partnerství, které se zaměřuje především na anténní věže, zahrnuje také spolupráci v oblasti 4G.

Dnešní podpis navazuje na předběžnou dohodu oznámenou 21. února. Obě společnosti budou pokračovat ve "sdílení aktivní složky sítě 5G, sdílení aktivního vybavení sítě 4G a rozšíření stávající dohody o sdílení pasivní síťové infrastruktury". Jednoduše řečeno, vzniká největší italská (a druhá největší evropská) "věžová společnost", která se na konci transakce bude moci spolehnout na více než 22 000 věží pro přenos telefonního signálu. TIM i Vodafone budou mít z této spolupráce také finanční prospěch.

Nová INWIT

Srdcem celé operace je INWIT, Infrastrutture Wireless Italiane SpA. Tato dceřiná společnost TIM je společností, která vlastní a spravuje rádiová přenosová zařízení pro telekomunikace a vysílání televizních a rozhlasových signálů na svých pracovištích. Na základě této dohody získá Vodafone 37,5 % společnosti INWIT a stejný podíl zůstane v rukou TIM. TIM a Vodafone budou mít stejná práva na řízení nové INWIT, ale obě společnosti budou nadále spravovat své frekvence odděleně.


Přínos pro všechny

Tato komplexní transakce je výhodná pro všechny: Vodafone získá od TIM 2,14 miliardy eur, TIM ušetří 800 milionů eur a jejich zákazníci budou mít časem efektivnější služby a především rozsáhlejší pokrytí 4G a 5G i v oblastech vzdálených od velkých městských center. Vodafone navíc bude moci v průběhu času vydělat o 1 miliardu eur více, než se očekávalo, zatímco TIM bude moci ušetřit více než 1,4 miliardy eur na svém dluhu. Součástí dohody je také modernizace stávajících mobilních přenosových sítí pomocí optických kabelů s vyšší kapacitou (s využitím tzv. technologie "Fiber-to-the-Site"), aby se maximalizovaly typické výhody 5G, jako je vyšší rychlost a velmi nízká latence. Tato poslední investice bude užitečná zejména v budoucnu, kdy budou zákazníci připojení k 5G tvořit většinu.