Policejní varování: pozor na falešný věrnostní program Vodafone


Nový podvod spojený s věrnostním programem telefonní společnosti Vodafone ohrožuje osobní údaje italských uživatelů, jak se bránit

V posledních hodinách se na internetu šíří nový počítačový podvod, který cílí na uživatele a vydává se za akci spojenou s věrnostním programem Vodafone.

Cílem kyberzločinců je v tomto případě shromáždit osobní údaje uživatelů, kteří se chytí do pasti.

Na sociálních sítích a na některých e-mailových adresách se objevily falešné zprávy od společnosti Vodafone, které uživatelům oznamují, že vyhráli Samsung Galaxy S9, iPad Pro nebo iPhone X dle vlastního výběru. Společnost by nás ráda odměnila, protože jsme již léta věrnými zákazníky Vodafonu. Zpráva nám říká, že bylo vybráno pouze 100 uživatelů z celé Itálie a že budeme mít pouze 3 minuty na potvrzení ceny, kterou chceme pohodlně dorazit domů. Pro potvrzení výhry musíme kliknout na odkaz připojený k textu, který nás přesměruje na stránku, kde budeme muset zadat některé osobní údaje. Žádost je zdůvodňována jako dotazník o výhru, ale ve skutečnosti je to jen záminka pro hackery, aby ukradli naše údaje.

Jak se chránit před podvodem s dárky od Vodafonu

Tento počítačový podvod funguje stejně jako mnoho dalších svého druhu. Oběť je kontaktována a přesvědčena, že je výhercem cenného předmětu. Aby byl uživatel přesvědčen, že má kliknout na přiložený odkaz, je pro potvrzení výhry nastaven časový limit, ve kterém musí na odkaz kliknout. Kliknutím se dostanete na stránku, která kopíruje grafické uživatelské rozhraní webu Vodafonu, ale vůbec neobsahuje původní adresu URL portálu slavné telefonní společnosti. Všechny údaje zadané na falešné stránce budou odcizeny kyberzločinci, kteří je použijí k využití naší online identity pro vlastní trestnou činnost.

Abyste se do této pasti nechytili, hlavní radou je nevěřit podobným výhrám nebo dárkovým zprávám, i když pocházejí z profilů, které se tváří jako profily známé mezinárodní společnosti. Za druhé bychom nikdy a za žádných okolností neměli zadávat své osobní údaje na webové stránce, jejíž důvěryhodnost neznáme.