Soubor XPI (co to je a jak jeden otevřít)

Zkratka pro Cross-Platform Install (nebo XPInstall), soubor s příponou XPI (vyslovuje se „zippy“) je soubor archivu rozšíření prohlížeče Mozilla / Firefox používaný k rozšíření funkcí produktů Mozilla, jako je Firefox, SeaMonkey a Thunderbird.

Soubor XPI je ve skutečnosti jen přejmenovaný soubor ZIP, který může program Mozilla použít k instalaci souborů rozšíření. Mohou zahrnovat obrázky a soubory JS, MANIFEST, RDF a CSS a také více složek plných dalších dat.

Soubory XPI používají jako poslední písmeno přípony souboru velká písmena „i“, takže si je nezaměňujte se soubory XPL, které používají velká písmena „L“ - jedná se o soubory seznamu skladeb LcdStudio. Další podobně pojmenovaná přípona souboru je XPLL, která se používá pro datové soubory Pull-Planner.


Jak otevřít soubor XPI

Prohlížeč Mozilla Firefox používá soubory XPI k zajištění rozšiřitelnosti v prohlížeči. Pokud máte soubor XPI, jednoduše jej přetáhněte do libovolného otevřeného okna Firefoxu a nainstalujte jej. Stránka Mozilla Add-ons for Firefox je jedním z míst, kde můžete získat oficiální soubory XPI pro použití s ​​Firefoxem.

Doplňky Mozilly pro Thunderbird poskytují soubory XPI pro jejich chatovací / e-mailový software Thunderbird. Tyto soubory XPI lze nainstalovat prostřednictvím Thunderbirdu Nástroje > Doplňky možnost nabídky (nebo Nástroje > Extension Manager ve starších verzích).

I když jsou nyní ukončeny, webové prohlížeče Netscape a Flock, hudební přehrávač Songbird a editor Nvu HTML mají nativní podporu pro soubory XPI.

Vzhledem k tomu, že soubory XPI jsou ve skutečnosti pouze soubory .ZIP, můžete soubor jako takový přejmenovat a poté jej otevřít v libovolném archivním / kompresním programu. Nebo můžete použít program jako 7-Zip, abyste klikli pravým tlačítkem na soubor XPI a otevřeli jej jako archiv, abyste si mohli prohlédnout jeho obsah.

Pokud váš soubor XPI není instalačním souborem pro různé platformy, ale nevíte, co jiného by to mohlo být, zkuste jej otevřít v textovém editoru. Pokud je soubor čitelný, je váš soubor XPI jednoduše textový soubor. Pokud nemůžete rozeznat všechna slova, podívejte se, jestli v textu nenajdete nějaké informace, které vám pomohou určit, jaký program byl použit k vytvoření souboru XPI, který pak můžete použít k prozkoumání kompatibilního otvíráku XPI .

Pokud si chcete vytvořit svůj vlastní soubor XPI, přečtěte si o tom více v Mozilla Developer Network. Dalším užitečným zdrojem jsou uživatelé na StackExchange.

Jak převést soubor XPI

Existují typy souborů podobné XPI, které používají jiné webové prohlížeče k přidání dalších funkcí a funkcí do prohlížeče, ale nelze je snadno převést do az jiných formátů pro použití v jiném prohlížeči.

Například ačkoli soubory jako CRX (Chrome a Opera), SAFARIEXTZ (Safari) a EXE (Internet Explorer) lze použít jako doplňky pro každý příslušný prohlížeč, žádný z nich nelze použít ve Firefoxu a souboru XPI Mozilly typ nelze použít v žádném z těchto jiných prohlížečů.

Existuje však online nástroj s názvem Add-on Converter for SeaMonkey, který se pokusí převést soubor XPI kompatibilní s Firefoxem nebo Thunderbirdem na soubor XPI, který bude s SeaMonkey fungovat.

Pokud chcete převést XPI na ZIP, mějte na paměti, co jsme zmínili výše o přejmenování rozšíření. Pro uložení souboru XPI do formátu ZIP nemusíte skutečně spouštět program pro převod souborů.