Nový Macbook Air je pomalejší než starý


Podle testů provedených francouzským webem je SSD disk MacBooku Air 2019 pomalejší než ten z roku 2018

Poslední týden Apple překvapivě představil nový MacBook Air 2019, který je upgradem verze 2018 a přináší do ultrapřenosného počítače technologii True Tone pro displej Retina, nižší cenu (1 279 Kč) a speciální akce pro vysokoškoláky. Podle všeho ale nejde jen o pozitivní zprávy.

MacBook Air 2019 by měl mít pomalejší SSD disk (až o 35 %) než ten, kterým je vybaven model 2018. Zjistil to francouzský web Consomac, který nový model podrobil stejným testům jako všechny ostatní recenzované produkty. Když test Blackmagic Disk Speed Test, který měří rychlost disků, ukázal výsledky pro MacBook Air 2019, překvapil: SSD nového modelu je výrazně pomalejší než starý. Podle společnosti Consomac nejde o problém s konfigurací počítače, ale spíš o to, že Apple disk změnil kvůli snížení nákladů.

Jak pomalý je disk v MacBooku Air 2019

Test rychlosti disků Blackmagic ukazuje, že 256GB SSD disk v MacBooku Air 2018 měl rychlost čtení 2 GB/s a při zápisu klesla na 0,9 GB/s. Nový disk, kterým je vybaven model 2019, má naopak rychlost čtení a zápisu 1,3 GB/s a 1 GB/s. Rychlost čtení tak klesá přibližně o 35 procent, zatímco rychlost zápisu je o něco vyšší. SSD disk s kapacitou 128 GB má na druhou stranu nižší rychlost zápisu, a to téměř půl gigabajtu za sekundu. To ale platí pro oba modely.


MacBook Air 2019: Je opravdu pomalý?

Oficiální tisková zpráva, kterou Apple 9. července oznámil nový MacBook Air 2019, zní: "MacBook Air a MacBook Pro aktualizovány pro návrat do školy". Nový Air je tedy plánem společnosti Apple stát se ultrapřenosným počítačem určeným pro vysokoškolské studenty, a to do té míry, že Tom Boger, vrchní ředitel marketingu produktů Mac společnosti Apple, prohlásil: "Vysokoškolští studenti Mac milují: je to dokonalý notebook, který lze používat kdekoli, doma i ve třídě, a je to preferovaná volba studentů navštěvujících vysoké školy." Tento názor podporuje i skutečnost, že studenti si mohou MacBook Air koupit za mírně zvýhodněnou cenu. Pokud je však nižší cena ve skutečnosti způsobena nižším výkonem (a tedy nižší cenou) SSD, může se tento krok vrátit jako bumerang. Diskový výkon MacBooku Air 2019 je sice nižší než u modelu 2018, ale i tak je více než dostatečný pro většinu úkolů, které lze od notebooku s úhlopříčkou pouhých 13 palců požadovat. Je však jasné, že Apple bude muset vysvětlit, proč je nový disk pomalejší než ten starý: problém s konfigurací nebo snižování nákladů na komponenty?