Nasa se chystá zasáhnout asteroid: důvod


Raketa má odstartovat 24. listopadu a její start můžete sledovat na webu vesmírné agentury. Vědci chtějí změřit účinnost srážky s potenciálně nebezpečným nebeským tělesem.

Vše je připraveno ke startu rakety nesoucí sondu DART (Double Asteroid Redirection Test), jejímž cílem je srážka s asteroidem. Datum startu je 24. listopadu ze Spojených států přibližně v 1:20 místního času, což odpovídá 7:20 v Itálii. Přenos startu začne v 6:20 italského času a bude možné jej sledovat v televizi NASA, v aplikaci NASA a na internetových stránkách americké vesmírné agentury. Sonda DART je zaměřena na asteroid Didymos, který obíhá kolem Slunce těsně mimo dráhu Země.

Cílem NASA je zasáhnout asteroid

Sonda dorazí do blízkosti asteroidu na přelomu září a října příštího roku a po příletu se DART vrhne na menšího souputníka Didymosu, měsíční planetku Dimorphos, aby vědci na Zemi mohli změřit účinnost srážky, jejímž cílem je odklonit potenciálně nebezpečný asteroid. DART vynese do vesmíru raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a odstartuje z Vandenbergovy základny poblíž Lompocu v Kalifornii.


Co je Didymos, asteroid, který bude zasažen

Didymos je binární asteroidový systém, což znamená, že má dvě tělesa. Větší z nich má tvar rotujícího vrcholu a měří v průměru asi 780 metrů, zatímco menší Dimorphos má podle NASA průměr asi 160 metrů. Didymos je blízkozemní těleso (NEO), což znamená, že se k Zemi blíží na vzdálenost 1,3 astronomické jednotky (120,9 milionu mil nebo 194,5 milionu kilometrů). V současné době není považován za hrozbu pro naši planetu a nebude jí ani po nárazu.

Vědci vybrali Didymos jako cíl sondy DART, protože se očekává, že náraz sondy do Dimorphosu posune dráhu měsíce na trochu jinou dráhu kolem většího tělesa. Vědci pak budou moci změřit změny v orbitálním vztahu mezi Dimorfem a Didymosem, což jim pomůže vypočítat, jak by se tato technika dala využít k vychýlení asteroidu, který je na kolizním kurzu s naší planetou a je tedy potenciálně nebezpečný.

Mezi asteroidy na kolizním kurzu se Zemí je například 4660 Nereus. Zatímco další nebeské těleso, které nikdy neopustí naši planetu, nemusí být tím, čím se zdá být.

Stefania Bernardini