Jak NASA splnila sen oběti 11. září


NASA splnila sen Chandlera "Chada" Kellera, který byl na palubě letadla, jež 11. září 2001 narazilo do Pentagonu.

Dne 11. září 2021 si připomeneme útoky na Dvojčata a Pentagon, které ve stejný den roku 2001 otřásly světem a uvrhly západní civilizaci do noční můry terorismu.

11. září je kolektivní i individuální historií: mezi individuálními zážitky jsou nejtragičtější zážitky příbuzných a obětí - těch bylo téměř 3000. A mezi příběhy obětí, které si všechny zaslouží být vyprávěny, se CNN rozhodla vyprávět příběh Chandlera "Chada" Kellera, který snil o cestě do vesmíru a který zahynul 11. září 2001 na palubě letadla, jež narazilo do Pentagonu.

Kdo byl Chandler "Chad" Keller, který snil o cestě do vesmíru

Od svých šesti let snil Chad o cestě na oběžnou dráhu. Protože však nebyl zcela zdráv, což je jeden z nejdůležitějších požadavků pro ty, kteří chtějí letět do vesmíru, rozhodl se vystudovat letecké a kosmické inženýrství, což ho přivedlo ke společnosti Boeing jako specialistu na vypouštění komunikačních družic. Chad spolupracoval mimo jiné také s americkým ministerstvem obrany.

Vracel se z Pentagonu, když letadlo, v němž cestoval, unesli teroristé a jeho let skončil na střeše amerického velitelství. Chadovi bylo 29 let a měl stále živý sen o cestě do vesmíru.


Jak se Chadovi splnil sen

Jednu z Chadových největších ambicí se 11. září 2020 podařilo Chrisi Cassidymu uskutečnit. Padesátiletý astronaut NASA, bývalý voják v Afghánistánu, s sebou přivezl Chadovy odznaky za start Boeingu a dva odznaky Coloradské univerzity, fotografii oběti bombového útoku s manželkou Lisou a dopis, jakož i část jeho popela.

Všechny tyto věci byly dopraveny na Mezinárodní vesmírnou stanici, což byla iniciativa, která dojala rodinu mladého muže a byla pokusem o co největší kompenzaci snu, který byl zničen teroristickým násilím.

Mezinárodní vesmírná stanice byla i poté stále ve zprávách. Zejména proto, že na palubě pokračuje studená válka. Rusko například oznámilo sabotáž ruského modulu na ISS ze strany NASA, která mimo jiné způsobila, že se celá stanice při přistání otřásla.

Giuseppe Giordano