NASA našla ve vesmíru dva podivné páry asteroidů


Jejich existence vrhá světlo na to, jak se formovaly planety. Sonda New Horizons objevila ve vnější sluneční soustavě dvojici binárních planetek Kuiperova pásu

New Horizons objevila dva objekty Kuiperova pásu, které jsou ve skutečnosti dvojicemi binárních planetek. Oznámení bylo učiněno na 53. zasedání Oddělení planetárních věd Americké astronomické společnosti. Blízké dvojhvězdy byly pojmenovány 2011 JY31 a 2014 OS393. Objekty byly nejprve spatřeny pozemními observatořemi, poté je v září 2018 po průletu nad Plutem zachytila kamera LORRI (Long-Range Reconnaissance Imager) sondy New Horizons, která byla na cestě k Arrokothu.

Snímky dvou podivných dvojic planetek

Snímací zařízení LORRI s vysokým rozlišením je ekvivalentem 8palcového reflektorového dalekohledu, který zná mnoho astronomů. Aby mohly být objekty zařazeny do studie, musely se při zaměření nacházet do 0,3 astronomické jednotky od dráhy sondy New Horizons. Jak JY31 z roku 2011, tak OS393 z roku 2014 se na snímcích jevily mírně protáhlé ve srovnání s blízkou hvězdou.

Tým vědců přizpůsobil tvary modelu dvou těles: dvou asteroidů na úzké dráze. Modelování ukázalo, že dvě tělesa dokážou lépe vysvětlit prodloužení i pozorovaný jas. Model pro 2011 JY31 měl dvě tělesa o průměru 50 km vzdálená od sebe téměř 200 km, zatímco pro 2014 OS393 měl model o něco menší tělesa (o průměru 30 km), která obíhala ve vzdálenosti 150 km od sebe.


Jak se dvojice planetek zformovaly

Dvojčata na oběžné dráze by se zformovala in situ a podporují model vzniku, v němž mírné srážky malých objektů neboli "oblázků" s nízkou rychlostí vytvářejí hustší mračna plná oblázků, které se pak rozpadají na větší planetky, jako jsou jejich binární kontakty (např. Arrokoth) nebo jejich blízká dvojčata (tj. další dvě planetky).

Sonda New Horizons, která odstartovala 19. ledna 2006 z mysu Canaveral, navštívila Pluto v roce 2015 a na Nový rok 2019 proletěla 2 200 mil kolem Arrokothu. Od té doby tým vědců zkoumá objekty v této oblasti.

Kromě dvojice binárních planetek byl v naší sluneční soustavě identifikován také vzácný objekt, který je napůl asteroidem a napůl kometou. Někteří vědci zjistili, že na některých malých asteroidech se nachází železo, nikl a kobalt, a hledají způsoby, jak je získat.

Stefania Bernardini


Leave a Comment