Samsung Exynos W920 je nový čip pro špičkové chytré hodinky


Čip Exynos W920, který Samsung použije v hodinkách Galaxy Watch 4, jež přijdou na trh zítra, je oficiální: Zde jsou velká vylepšení oproti předchozí generaci

Samsung udělal před svým představením 11. srpna krok vpřed a s předstihem oficiálně zveřejnil jednu z komponent, které budou během akce představeny, a to čip, který bude použit v chytrých hodinkách Galaxy Watch 4 a Galaxy Watch 4 Classic, o nichž toho již víme poměrně dost, zejména o druhých jmenovaných, o nichž se v poslední době objevily některé zvěsti.

Čip Exynos W920 od společnosti Samsung byl navržen speciálně pro nositelná zařízení, jako jsou chytré hodinky, a nahrazuje dosud používaný čip Exynos 9110, který po třech letech provozu dosloužil. Technologie se vyvíjí velmi rychle a tři roky starý čip je považován za téměř zastaralý. Proto by měl být Exynos W920 velkým krokem vpřed oproti současné nabídce čipů pro nositelná zařízení a ve výsledku by měl Galaxy Watch 4 umožnit velký generační skok oproti chytrým hodinkám, které zítra odejdou do důchodu.

Skvělý výkon ve srovnání s minulostí

Samsung Exynos W920 je čip, který se dívá do budoucnosti, což je patrné i ze změny názvu oproti předchůdci: už to není "prostě" Exynos následovaný číslovkou, což byla dosud praxe vyhrazená pro čipy pro smartphony a tablety, ale W (z nositelného?

Nový čip pro chytré hodinky je rozhodně avantgardní, počínaje výrobním procesem, který společnost používá: je vyroben na 5 nanometrech pomocí extrémní ultrafialové litografie (EUV). Jinými slovy? Podle oficiálních údajů je Exynos W920 o 20 % rychlejší než Exynos 9110, pokud jde o CPU, díky dvěma jádrům Cortex-A55, a desetkrát rychlejší, pokud jde o GPU, tj. grafický výkon, díky Mali G-68. Vylepšení výkonu vedlo k rychlejšímu otevírání a používání aplikací a také k interaktivnějšímu a poutavějšímu uživatelskému rozhraní.


S čipem Exynos W920 větší baterie

Čip Exynos W920 je navíc společností Samsung nakonfigurován tak, aby umožňoval použití větších baterií než kdykoli předtím a zároveň poskytoval elegantnější design konečného produktu. Integruje systém správy napájení (PMIC), modem 4G LTE, GPS pro přesné sledování outdoorových aktivit, paměť typu eMMC a RAM typu LPDDR4 (ne nejrychlejší vůbec, ale pro použití v chytrých hodinkách a jejich derivátech více než dostatečná).

Velký význam má přítomnost čipu Cortex-M55, který je určen pro operace, které nekladou velké nároky na procesor, ale které by způsobovaly nadměrnou spotřebu energie, jako je například funkce Always on Display, která umožňuje nechat displej stále zapnutý a rychle zkontrolovat čas, oznámení apod. Místo Cortexu-A55 (který by spotřebovával příliš mnoho energie) se tedy používá Cortex-M55, který zvládá úlohy, jež nevyžadují velký výkon procesoru, ale které by vedly k nadměrné spotřebě energie.

Co budou hodinky Galaxy Watch 4 díky Exynosu W920 umět, se dozvíme zítra, společně s novým softwarem, který Samsung vyvinul společně se společností Google pro Watch OS 3.

Samsung Watch OS 3 je nová verze hodinek Galaxy Watch 4.