Kdy přijde nový čip Snapdragon 898: oficiální datum


Qualcomm oznámil termín akce Tech Summit 2021, kde bude Snapdragon 898 s největší pravděpodobností představen

Ačkoli si krize čipů vyžádala mnoho obětí, Qualcomm možná představí nejlepší čip ve své nabídce pro rok 2022 ještě dříve než loni. Všichni víme, jak vážná je současná situace: chytré telefony, notebooky ani jejich deriváty nejsou k sehnání a automobilový průmysl je také v zoufalé situaci.

Důvod je prostý, stejně jako zdánlivě neřešitelný v krátkodobém a střednědobém horizontu: čipový průmysl nedokáže vyrábět tolik, aby uspokojil poptávku, kterou pandemie a její nové požadavky přivedly k šílenství a vyvedly z míry neustálé výpadky výroby způsobené stupňující se nákazou Covid-19. Všichni víme, jak vážná je současná situace. A když nejsou čipy, nejsou ani chytré telefony nebo auta, což vysvětluje ochromení několika výrobních segmentů. Doufáme, že signál společnosti Qualcomm, že by mohla Snapdragon 898 představit s mírným předstihem před rokem 2020, bude předzvěstí pomalého, ale postupného návratu k normálu.

Snapdragon 898, kdy přijde

To, že se Snapdragon 898 objeví na technologickém summitu společnosti Qualcomm v roce 2021, je téměř jisté. Mírná nejistota, která trvá na jeho odhalení, se týká dne tří, kdy bude vlajkový čip 2022 debutovat: událost se bude konat od listopadu 30 do prosince 2 a v minulosti Qualcomm oznámil svůj nejlepší čip sotva otevřenými dveřmi.

Pokud budou události probíhat podle loňského vzoru, vyjde Snapdragon 898 30. listopadu, tedy o dva dny dříve než Snapdragon 888, který byl oznámen 2. prosince 2020.


Snapdragon 898, jak vypadá

Nejnovější zvěsti vykreslují poměrně přesný obraz Snapdragonu 898 od Qualcommu, který bude vyráběn 4nanometrovým výrobním procesem (současný Snapdragon 888 je 5nm). Vlajkovým jádrem bude jádro Prime založené na architektuře ARM Cortex-X2, které slibuje skutečný výkon s maximální frekvencí 3 GHz; vedle něj budou tři středně výkonná jádra založená na architektuře ARM Cortex-A710 s taktovací frekvencí 2,5 GHz; a konečně pro zvládání méně náročných úloh bez nadměrné spotřeby energie budou k dispozici čtyři jádra založená na architektuře ARM Cortex-A510 s taktovací frekvencí 1,79 GHz.

Je velká pravděpodobnost, že vlajkové čipy příštího roku budou mít poměrně podobnou architekturu, takže výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými nabídkami budou spočívat především v grafickém procesoru, kterým bude v případě Snapdragonu 898 od Qualcommu Adreno 730, ale jeho specifikace jsou zatím pod pokličkou.

Neměl by však postrádat výkon, protože Snapdragon 898 bude mít za soupeře čip Exynos 2200 od společnosti Samsung, který díky grafickému procesoru vyvinutému ve spolupráci s muži z AMD slibuje být velmi silným konkurentem. Qualcomm se nechce nechat překonat, takže grafický procesor Adreno 730 v modelu Snapdragon 898 bude jistě stejně výkonný. Je tu také třetí strana, která by letos mohla všechny překvapit: MediaTek Dimensity 2000.