Jaké jsou rozdíly mezi 4G a 5G


Přechod na 5G je stále rychlejší: počet měst pokrytých signálem roste a 4G se zdá být již zastaralé. Jsou opravdu tak odlišné?

Síť 5G se pomalu, ale jistě rozvíjí i v Itálii. Největší operátoři instalují nové opakovače 5G na věže, na kterých už jsou umístěny opakovače 4G (ve většině případů je instalují místo starých opakovačů 3G), a mnoho velkých italských měst už má některé oblasti pokryté.

Najděte si dobrou nabídku 5G zde:

O 5G se stále mluví jako o síti zázraků, která přinese skutečnou revoluci v připojení tím, že nabídne neuvěřitelné rychlosti přenosu dat a umožní připojení milionů a milionů zařízení najednou. A to by ve výsledku mělo výrazně napomoci rozvoji internetu věcí (IoT), kde jsou všechny objekty propojeny a komunikují mezi sebou a s centrálními servery.

Je ale 5G opravdu tak odlišné od současného 4G? Jaké jsou silné stránky této nové technologie a jaké jsou její slabiny? Zde jsou čtyři hlavní rozdíly mezi 4G a 5G: rychlost, latence, kapacita a spolehlivost. To nejsou všechny rozdíly mezi oběma standardy, jsou i další, ale jsou to ty, které budou mít největší vliv (v dobrém i zlém) na způsob, jakým se budeme v blízké budoucnosti připojovat.

Rychlost: 4G vs 5G

Teoretický maximální limit rychlosti pro 4G je 100 Mbit za sekundu stahování a 40 Megabitů odesílání. 5G je teoreticky mnohem rychlejší: Tim například tvrdí, že jeho síť 5G dosáhne rychlosti stahování až 2 Gbit za sekundu, což nám umožní stahovat obrovské objemy dat ve velmi krátkém čase. Tolik rychlosti bude potřeba například pro streamování videa ve vysokém rozlišení (a dokonce 4K) bez nutnosti kabelového připojení. Dvouhodinový film tak lze stáhnout za deset sekund, zatímco přes připojení 4G za šest až sedm minut.


Kapacita: 4G vs. 5G

Kapacita sítě označuje počet zařízení, která dokáže udržet připojená, a tedy počet datových toků, které dokáže stáhnout a odeslat, na kilometr čtvereční. 5G má teoretickou kapacitu desetkrát větší než 4G: 1 milion zařízení na kilometr čtvereční oproti 100 000. To znamená, že i na přeplněných místech bude mít každý připojení. Můžete namítnout, že milion lidí se nevejde ani na kilometr čtvereční, ale zapomínáte na obrovské množství zařízení internetu věcí, která se budou připojovat k síti 5G.


Latence: 4G vs. 5G

Latence je doba mezi odesláním požadavku na data a okamžikem, kdy je zařízení začne přijímat. Čím nižší latence, tím lépe. Již nyní má 4G velmi dobrou latenci, kolem 40-50 milisekund, ale 5G ji ještě sníží: dnes jsme již na 10-15 tisícin sekundy, ale na konci vývoje sítí 5G klesne na 5-10 tisícin sekundy. To je téměř nula.

Spolehlivost: 4G vs. 5G

Spolehlivost připojení je Achillovou patou sítě 5G. Jednak proto, že síť je stále nedostatečně rozvinutá, jednak z čistě technických důvodů. Vyšší výkon 5G je dán především použitím velmi vysokých rádiových frekvencí, které jsou schopny přenášet velké objemy dat s nízkou latencí, ale pouze na velmi omezeném území.

To znamená, že pokud zařízení "opustí" buňku s vysokou frekvencí, může se uživatel rozloučit s mnoha výhodami 5G: připojení vydrží, ale přesune se na méně výkonné frekvence. Řešením by mohlo být pokrytí měst ultravysokofrekvenčními opakovači 5G, ale to by stálo hodně peněz a vyvolalo obavy z elektromagnetického znečištění.