Jak zavřít aplikace v systému Android

Zavření aplikací v systému Android znamená jejich ukončení. Aplikaci pro Android můžete vypnout, pokud nereaguje normálně, pokud máte v telefonu nebo tabletu nedostatek paměti, nebo vyčistit obrazovku.

Obvykle se nevyžaduje, abyste vypínali aplikace v systému Android, protože vaše zařízení by mělo s aplikacemi zacházet odpovídajícím způsobem a zamíchat paměť tam a zpět mezi aplikacemi, které aktivně používáte, a aplikacemi spuštěnými na pozadí. Neustálé vypínání aplikací může zařízení zpomalit. Pokud však existuje důvod, proč chcete aplikace vymazat, můžete tak učinit snadno.

Vypínání, zabíjení nebo odstraňování aplikací pro Android není to samé jako mazání aplikací. Chcete-li aplikaci Android úplně odebrat, musíte ji odinstalovat.

Tyto pokyny by měly fungovat bez ohledu na to, kdo vyrobil váš tablet nebo telefon - Google, Samsung, Xiaomi atd.


Jak zabíjet aplikace pro Android

Existuje několik způsobů, jak vypnout aplikace v systému Android. Spuštěné aplikace můžete zavřít z domovské obrazovky nebo z nastavení zařízení.

Na domovské obrazovce

Nejrychlejším způsobem, jak zavřít aplikace, je kdykoli to provést z domovské obrazovky:

 1. Zobrazte spuštěné aplikace v zařízení. To, jak to uděláte, závisí na vašem telefonu a verzi systému Android. Pokud si nejste jisti, jak vaše zařízení zobrazuje spuštěné aplikace, vyzkoušejte různé dostupné metody:

  • Přejeďte prstem od spodní části obrazovky nahoru (ale nepřetáhněte prst příliš vysoko nebo se otevře zásuvka aplikace).
  • Klepněte na malou čtvercovou ikonu ve spodní části obrazovky.
  • Stiskněte fyzické tlačítko na spodní straně telefonu nebo tabletu, které vypadá jako dva překrývající se obdélníky. Může se stát, že se nerozsvítí, dokud nestisknete v této oblasti vedle tlačítka Domů.
  • Na zařízeních Samsung Galaxy stiskněte Nedávné aplikace tlačítko nalevo od tlačítka Domů.
 2. Přejetím nahoru a dolů nebo doleva a doprava (v závislosti na vašem telefonu) vyhledejte aplikaci, kterou chcete zavřít.

 3. Přejeďte prstem nahoru po aplikaci, kterou chcete zabít, jako byste ji odhodili z obrazovky. To funguje, pokud jsou vaše aplikace uvedeny vodorovně.

  Nebo u vertikálně uvedených aplikací přejetím prstem po aplikaci doleva nebo doprava ji okamžitě zavřete.

  Na některých zařízeních Android je v tomto zobrazení v pravém horním rohu každé aplikace tlačítko ukončení a klepnutím na ni aplikaci zavřete. Pokud ve spodní části uvidíte tlačítko se třemi linkami, s malým x klepnutím na něj zavřete všechny nedávno otevřené aplikace.

  Některá zařízení mají a Vymazat vše možnost, pokud přejedete prstem úplně doleva. Klepnutím zabijete všechny aplikace najednou.

 4. Opakováním kroků 2 a 3 zavřete ostatní spuštěné aplikace. Po dokončení vyberte prázdné místo vedle okraje obrazovky nebo stiskněte tlačítko Domů.

Použijte Správce aplikací

Váš telefon nebo tablet má vestavěného správce pro aplikace, které byste měli použít, pokud potřebujete zavřít aplikace na pozadí (aplikace, které jsou spuštěné, ale nezobrazí se, pokud budete postupovat podle výše uvedené metody).

Když pomocí nastavení zavřete spuštěné aplikace, existuje více možností, než jaké najdete ve výše uvedené metodě přejetí prstem. Tato možnost není tak přátelská a je zaměřena spíše na zabíjení nereagujících aplikací než na elegantní ukončení.

 1. Otevřete nastavení a klepněte na Aplikace a oznámení. Na některých zařízeních Android vyhledejte aplikace, Správa aplikací, Správce aplikacínebo obecně > aplikace.

 2. Využít Zobrazit všechny <#> aplikace a poté vyhledejte problémovou aplikaci, kterou chcete vypnout. Pokud tuto možnost nevidíte, můžete si prohlížet seznam aplikací v zařízení. V takovém případě můžete procházet a vyhledat aplikaci, kterou chcete zavřít.

 3. Vyberte aplikaci a vyberte Vynutit Zastavit.

  Na některých zařízeních Android je tato obrazovka také místem, kde můžete aplikaci odinstalovat, pokud si nejste jisti, proč ji vůbec máte.

 4. Využít OK or Vynutit Zastavit potvrďte, že chcete zabít spuštěnou aplikaci.

  Jakmile se aplikace zastaví, můžete ji znovu normálně otevřít. Destruktivní povaha vynucení ukončení aplikace může však způsobit určité poškození nebo nechtěné chování.

Jak vypnout spuštěné služby v systému Android

Služby obvykle nejsou něco, s čím se průměrný člověk musí vypořádat, zejména s ohledem na to, že to není ve výchozím nastavení dostupné. Pokud však víte, co děláte, a potřebujete ukončit službu, kterou běží konkrétní aplikace, je to přímočarý proces.

 1. Povolit režim vývojáře. Jedná se o speciální režim na vašem zařízení Android, který vám umožňuje prohlížet a upravovat nastavení, která běžný uživatel nevidí.

 2. Jít do Nastavení > Systém > pokročilý, potom klepněte na tlačítko Vývojářské možnosti. Některá starší zařízení Android ukládají možnosti pro vývojáře do Nastavení > Systém.

 3. vybrat Spuštěné službya procházením seznamu vyhledejte a vyberte aplikaci, která spouští službu, kterou chcete zabít.

 4. Vybrat Stop vedle služby, kterou chcete ukončit. V závislosti na vašem zařízení bude možná nutné stisknout OK potvrdit.