Jak uložit mokrý iPhone nebo iPod

Bez ohledu na to, jak opatrní jsme, iPhony někdy zvlhnou. Je to jen fakt života. Ať už na ně vylijeme nápoje, hodíme je do vany, necháme děti, které je namočí do umyvadla, nebo jakýkoli počet dalších vodních nehod, iPhony a iPody zvlhnou.

Mokrý iPhone ale nemusí být nutně mrtvý iPhone. Zatímco některé iPhony nelze uložit bez ohledu na to, co děláte, vyzkoušejte tyto tipy, než prohlásíte svůj milovaný gadget za mrtvý.

Peter Cade / Iconica / Getty Images

Mnoho tipů v tomto článku platí i pro mokré iPody. Máme také veškeré podrobnosti o uložení mokrého iPadu.


Získejte iPhone 7 nebo novější (jsou vodotěsné)

Pravděpodobně nejjednodušší - ale ne nejlevnější - zachránit mokrý iPhone je v první řadě získat ten, který je odolný vůči poškození vodou.

Oba modely řady iPhone 7, stejně jako řady iPhone 8 a iPhone X, jsou voděodolné a mají stupeň krytí IP67. To znamená, že telefon vydrží být až 3.3 minut ve vodě až 1 minut bez poškození. Nebudete si muset dělat starosti s rozlitím nápoje na iPhone 30 nebo krátkým upuštěním do dřezu.

Ještě lepší je, že řady iPhone XS a XR mají vodotěsnost IP68. To znamená, že dokážou bez poškození jít až na 2 metry vody po dobu 30 minut.

Pokud však žádný z těchto modelů nemáte, vyzkoušejte tipy a triky ve zbytku tohoto článku, abyste mokré zařízení zachránili.

Nedělejte to!

Pokud je váš iPhone promočený, to, co neděláte, je stejně důležité jako to, co děláte. Pokud nejste opatrní, můžete náhodou udělat něco, co by mohlo vaše zařízení dále poškodit. Pokud je váš iPhone nebo iPod mokrý, neprovádějte následující kroky:

 1. Nikdy jej nezapínejte: Pokud je váš iPhone poškozený vodou, nikdy se jej nepokoušejte zapnout nebo probudit. Možná vás to zláká, abyste zjistili, zda to stále funguje, ale může to zkratovat elektroniku uvnitř a ještě více ji poškodit. Ve skutečnosti byste se měli vyvarovat všeho, co by mohlo způsobit fungování elektroniky, například dostávat oznámení, která rozsvítí obrazovku. Pokud byl váš telefon vypnutý, když se namočil, jste v pořádku. Pokud bylo vaše zařízení zapnuté, vypněte ho (je to trochu riskantní, ale je to lepší, než nechat ho zapnuté se všemi spuštěnými funkcemi).

 2. Nepoužívejte vysoušeč vlasů: I když tato technika může u některých lidí fungovat, můžete také poškodit zařízení nebo více rozšířit vodu. Ze stejného důvodu je pravděpodobně nejlepší vyhnout se také fanouškům. Nenechávejte zařízení ani na radiátoru. To se příliš zahřeje a telefon by se mohl jinak poškodit.


Jak uložit mokrý iPhone

Pokud se těmto nástrahám vyhnete, zkuste uložit mokrý iPhone podle následujících pokynů:

 1. Odstraňte pouzdro: Pokud je váš iPhone v pouzdře, vyjměte jej. Vyschne rychleji a dokonaleji, aniž by pouzdro zadržovalo skryté kapičky vody.

 2. Vytřepejte vodu: V závislosti na tom, jak je nasáklý, můžete vidět vodu v konektoru pro sluchátka iPhone, konektoru Lightning nebo v jiných oblastech. Vodu co nejvíce protřepejte.

 3. Vymazat: Když voda vytřepe, otřete měkkým hadříkem iPhone a odstraňte veškerou viditelnou vodu (papírový ručník funguje jako špetka, ale lepší je hadřík, který nezanechává zbytky).

 4. Vyjměte SIM kartu: Čím více sušicího vzduchu se dostane do mokrého iPhone, tím lépe. Nelze vyjmout baterii a není zde mnoho dalších otvorů, ale můžete vyjmout SIM kartu. Slot pro SIM není velký, ale každý kousek pomáhá. Neztrácejte SIM kartu!

 5. Nechte to na teplém místě: Jakmile z telefonu vytáhnete co nejvíce vody, udržujte zařízení vypnuté a nechejte ho několik dní v teple, aby několik dní vyschlo. Někteří lidé nechávají iPody nebo iPhony poškozené vodou na horní straně televizoru, kde teplo z televizoru pomáhá zařízení vysušit. Jiní dávají přednost slunnému parapetu. Vyberte si jakoukoli taktiku, která se vám líbí.


Pokročilé techniky pro práci s mokrým iPhone

Nejjednodušší a pravděpodobně nejbezpečnější metodou záchrany mokrého iPhone je nechat ho přirozeně vyschnout. Existuje však několik pokročilých možností, které můžete zkusit urychlit proces vysychání:

 1. Pakety silikagelu: Znáte ty malé balíčky, které přicházejí s nějakým jídlem a jinými produkty, které vás varují, abyste je nejedli? Pohlcují vlhkost. Pokud se vám jich dost dostane do rukou, aby zakryly váš mokrý iPhone, pomohou vysát vlhkost. Dostatek může být výzvou - vyzkoušejte obchody s hardwarem, uměleckými potřebami nebo řemeslnými výrobky - ale jsou skvělou volbou.

 2. Vložte to do rýže: Toto je nejslavnější technika (i když ne nutně nejlepší). Získejte dostatečně velkou tašku na zip, která pojme iPhone nebo iPod a trochu rýže. Znovu vložte SIM kartu, vložte zařízení do sáčku a většinu sáčku naplňte nevařenou rýží. Nechte to v tašce několik dní. Během této doby by rýže měla ze zařízení odvádět vlhkost. Tímto způsobem bylo uloženo mnoho mokrých iPhone. Dávejte pozor na kousky rýže, které se dostanou dovnitř telefonu.

  Nepoužívejte obohacenou rýži. Může za sebou zanechat prach, který se může dostat do vašeho telefonu.

Zkuste to, pouze pokud jste zoufalí

Pokud jste opravdu zoufalí nebo opravdu zruční, můžete zkusit tuto možnost - ale měli byste lépe vědět, co děláte, protože můžete zničit svůj iPhone a zrušit platnost záruky:

 1. Rozeberte to: Svůj iPhone můžete rozebrat a vysušit tak mokré části. Jednotlivé části oddělte, aby uschly na vzduchu, nebo je nechejte jeden nebo dva dny v sáčku s rýží a poté zařízení znovu sestavte.

  Toto je velmi riskantní volba. Pokud opravdu nevíte, co děláte, pravděpodobně způsobíte více škody než užitku a měli byste se tomu vyhnout. Neříkej, že jsme tě nevarovali.

Vyzkoušejte odborníky

Nechcete se tohoto úkolu chopit sami? Vyzkoušejte lidi se zkušenostmi s opravou mokrých iPhonů a iPodů.

 1. Zkuste opravárenskou společnost: Pokud žádná z těchto taktik nefunguje, existují opravářské společnosti pro iPhone, které se specializují na záchranu iPhonů poškozených vodou. Trochu času ve vašem oblíbeném vyhledávači vás může kontaktovat s řadou dobrých prodejců.

 2. Vyzkoušejte Apple: Přestože záruka na vlhkost není kryta zárukami společnosti Apple, společnost Apple zajistí opravy telefonů iPhone, které byly poškozeny vodou. Různé modely mají různé ceny za opravy, takže nejnovější podrobnosti najdete na této stránce webu Apple.

Jak zkontrolovat poškození vodou v použitém zařízení iPhone nebo iPod

Pokud kupujete použitý iPhone nebo iPod nebo někomu půjčíte zařízení a nyní nefunguje tak dobře, možná vás zajímá, jestli se neponořilo do vody. Můžete to udělat pomocí indikátoru vlhkosti zabudovaného do iPodu a iPhonu.

Indikátor vlhkosti je malá oranžová tečka, která se objevuje v konektoru pro sluchátka, konektoru Dock nebo ve slotu pro kartu SIM. V tomto článku Apple najdete umístění indikátoru vlhkosti pro váš model.

Indikátor vlhkosti zdaleka není stoprocentně odolný, ale pokud uvidíte oranžovou tečku, musíte alespoň vzít v úvahu, že zařízení mohlo mít špatné zkušenosti s vodou.

Softwarové tipy pro práci s mokrým iPhone

Poté, co jste svůj iPhone nebo iPod vysušili, se může začít dobře a fungovat, jako by se nic nestalo. Mnoho lidí se ale při prvním pokusu o použití setká s některými softwarovými problémy. Vyzkoušejte tyto tipy, které platí také pro iPod touch a iPad, pro řešení některých běžných problémů:

 • Co dělat s iPhone, který se nezapne
 • Jak opravit iPhone zaseknutý na logu Apple.