Jak si vybrat mezi stolním počítačem a notebookem


Podle svých potřeb a funkcí, které jsou pro vás důležité, se můžete rozhodnout mezi stolním počítačem a notebookem: zjistěte, které funkce je třeba zhodnotit.

Není žádným tajemstvím, že počítač se stal věrným každodenním společníkem mnoha z nás. Ať už se jedná o stolní počítač nebo notebook, můžete surfovat po internetu a prohlížet si svět, aniž byste opustili obrazovku, a také studovat, pracovat a dokonce se intenzivně - a zábavně - věnovat práci! - herní sezení. Proto může být mnoho lidí v pokušení pořídit si takové kompletní zařízení s prakticky neomezenými možnostmi nebo vyměnit své stávající za výkonnější. Když si ale chcete koupit nový počítač, měli byste se rozhodnout pro stolní počítač, nebo pro notebook? Jaké jsou výhody obou řešení?

Počítač notebook: proč je lepší zvolit jej

Odpověď na otázku "je lepší mít stolní počítač nebo notebook?" se samozřejmě může lišit, a to o hodně, v závislosti na našich potřebách a neustálém vývoji trhu - který každý rok aktualizuje nejlepší modely notebooků a stolních počítačů. A je to jasnější až po zohlednění určitých aspektů. Obecně lze říci, že nejdůležitější vlastností notebooku je, že jej lze snadno vzít kamkoli s sebou. Díky tomu máme na cestách k dispozici většinu výkonu běžného počítače, což je ideální pro ty, kteří studují nebo pracují dynamičtěji. Není náhodou, že stále více modelů na trhu je stále lehčích a ergonomičtějších, přičemž celková hmotnost často nepřesahuje dva kilogramy, aby nedocházelo k únavě.

V zájmu absolutní mobility je proto notebook menší a obecně estetičtější než stolní počítač a v domácnosti zabírá méně místa. Navíc lze notebook snadno připojit k televizi a třeba si vychutnat dobrý film streamovaný na některé z mnoha dostupných předplacených služeb. Přes všechny své výhody má však notebook také několik omezení. Upgrade notebooku jako jediné jednotky za účelem zvýšení jeho výkonu není nikdy snadný úkol - s výjimkou konkrétních modelů - a je omezen na paměť RAM, pevný disk a případně optickou jednotku. To může odradit ty, kteří hledají vysoce přizpůsobitelný stroj, který v krátké době technologicky nezastará.


Jak vybrat stolní počítač

Jestliže se vlastnosti stolního počítače liší od vlastností notebooku, nejzřetelnější je jeho fyzická stránka. Jako stolní počítač jej nelze přenášet a je větší a objemnější než jeho protějšek v podobě notebooku. Je však třeba mít na paměti, že z hlediska nákladů má stolní počítač rozhodně lepší technické vlastnosti než notebook za stejnou cenu, má výkonnější hardware a především jej uživatelé mohou plně upgradovat. Počítač tak časem méně zastarává.

Díky možnosti upgradovat hardware jsou stolní počítače mimořádně univerzální a vhodné pro jakékoli použití, včetně hraní her. Volba stolního počítače vám navíc ponechává velkou svobodu a umožňuje získat nejlepší možné komponenty za přijatelnější cenu. Druhá možnost vás zbaví pochybností, zda si koupit stolní počítač, nebo notebook, ale vyžaduje od kupujícího minimální počítačové znalosti.