SMU 3D, trojrozměrný „tekutý“ hologram inspirovaný Hvězdnými válkami


Skupina vědců ze Southern Methodist University v Dallasu vytvořila systém, který nazývá volumetrickým 3D displejem inspirovaným Hvězdnými válkami

K vytvoření trojrozměrného hologramu uvnitř tekutiny musí být "síla" s vámi. A skutečně není náhodou, že vědci a chemici, kterým se tento technologický zázrak podařil, se inspirovali slavnou ságou Star Wars. Název projektu na vytváření 3D hologramů je SMU 3D.

Vědci se inspirovali ikonickou scénou z Hvězdných válek, v níž R2-D2 promítá hologram princezny Leiy se slovy: "Pomoz mi, Obi-Wane Kenobi, jsi moje jediná naděje." Alespoň to tvrdí vědci ze Southern Methodist University v Dallasu při prezentaci projektu. Ačkoli, abychom byli spravedliví, odborníci jasně upřesnili, že takto zobrazené obrazy nelze definovat jako hologramy, raději je nazývají "trojrozměrné světelné struktury viditelné v rozsahu 360 stupňů".

Volumetrické 3D zobrazení

Proč je nemůžeme správně nazývat hologramy? "Typický hologram je vytvořen na desce, takže když se divák podívá na přední stranu, vidí 3D objekt. - řekl Alexander Lippert docent na katedře chemie pro Digital Trends - Zatímco pokud se divák podívá na zadní stranu desky, hologram neuvidí. Je to proto, že hologram má omezený úhel pohledu a nemá ve skutečnosti 3D objem". Naproti tomu 3D volumetrický displej SMU umožňuje divákovi vidět světlo ve třech rozměrech.


Jak to funguje

Jak projekt vědců z Jižní metodistické univerzity v Dallasu vykresluje divákovi 3D zobrazení? Tento efekt je umožněn fotobuňkou ve středu zařízení. Ve tmě je fotobuňka bezbarvá, ale když na ni dopadne UV světlo, rozsvítí se. Pomocí projektorů pro digitální zpracování světla je tým schopen tvarovat světlo procházející balonem obsahujícím roztok fotovoltaických záběrů a používat je k vytváření 3D obrázků a animací. Kde lze tuto technologii využít? Samozřejmě pro 3D televizory a videohry. Mohl by však mít vliv i na vývoj v oblasti medicíny, zejména v radiologii a chirurgii.