Virus Egregor: varování FBI


FBI bije na poplach a nabízí rady, jak se bránit hackerským útokům týmu Egregor, ale za zprávou se skrývá film, ve kterém jsou federálové jen kompars.

Hrozba Egregoru se vymyká kontrole: malware, který proniká do firemních sítí, šifruje data napadených počítačů a následně požaduje po firmách výkupné, si od září 2020, kdy se začal šířit, vyžádal již více než 150 obětí po celém světě. FBI bije na poplach v memorandu zaslaném soukromým americkým společnostem.

FBI připomíná, že mezi oběťmi jsou i velká jména světové ekonomiky, například Ubisoft, Kmart, Randstad, Barnes and Noble, Cencosud, Crytek a TransLink, společnost provozující metro v kanadském Vancouveru. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti však postiženým společnostem doporučuje, aby výkupné požadované hackery neplatily a místo toho je vyzvalo, aby útoky nahlásily úřadům. Ani zaplacení výkupného nemusí nutně vést k navrácení zašifrovaných dat. Dále pak vzkaz soukromým společnostem, které pomáhají obětem takových útoků: pomoc osobám nakaženým ransomwarem může být v rozporu s americkými zákony. Pro ty, kteří to nepochopili, se za tímto vzkazem skrývá nenápadná válka nervů.

Co se děje za Egregorem

Abychom pochopili vzkaz zaslaný FBI, musíme se vrátit ke slavné Egregorově tiskové zprávě, té s neméně slavnou "smlouvou". Tým Egregor, který virus vyvíjí a koordinuje útoky, v této zprávě znovu zdůraznil, že ti, kteří zaplatí, dostanou svá data zpět a ti, kteří tvrdí opak, lžou.

FBI dobře ví, že některé oběti již zaplatily, a snaží se od toho odradit ostatní. Federálové také vědí, že existují "konzultanti", kteří pomáhají postiženým společnostem najít bitcoiny potřebné k zaplacení výkupného a dostat je do peněženek hackerů.

Kyberzločin Spa je fenomén s mnoha hráči a mnoha rolemi, ale FBI v současné době nepatří mezi klíčové hráče.


Egregor: Rady FBI

Podle FBI je důležité předcházet, nikoli léčit: pravidelně zálohovat důležitá data, instalovat a pravidelně aktualizovat antivirový software, používat pouze zabezpečená síťová připojení a vyhýbat se veřejným Wi-Fi, používat dvoufaktorové ověřování a neklikat na odkazy nebo neotvírat přílohy v podezřelých e-mailech.

Klasická rada, která se zdá téměř jako vtip poté, co byla centra americké politické moci v posledních týdnech senzačně napadena ruskými hackery.