Jak si vybrat mezi Alexou a Google Home

Není pochyb o tom, že Google Home a Alexa přinášejí revoluci do našich domácností, dělají je stále chytřejšími a nechávají staré dálkové ovládání za sebou. Tyto dvě technologie umožňují používat hlas k provádění široké škály úkolů, jako je přehrávání hudby, poslech zpráv nebo nastavení termostatu, a možná brzy zahájí hovory, které dají sbohem pevným telefonům. Výběr mezi těmito dvěma hlasovými asistenty může být obtížný, proto vám přinášíme přehledného průvodce, který vám poradí, zda je pro vaši chytrou domácnost lepší Alexa, nebo Google Home.


Alexa: klíčové vlastnosti a funkce

Alexa je technologie hlasového asistenta vyvinutá společností Amazon, gigantem v oblasti internetového prodeje vedeným Jeffem Bezosem, na základě multifunkční platformy s podporou služeb cloud computingu. Hlasová asistentka funguje prostřednictvím chytrých reproduktorů Amazon Echo, zařízení, která jsou v současné době velmi oblíbená, s kompletní řadou zařízení schopných uspokojit všechny potřeby, od nejmenších a nejkompaktnějších modelů, jako je Echo Dot, až po ty největší a nejsofistikovanější, jako jsou Echo Plus a Echo Studio.

Amazon kolem Alexy vytvořil také celý ekosystém zařízení a technologií, jako je Echo Auto pro připojení automobilu k domácí automatizaci. Nelze podceňovat služby kompatibilní s Alexou, z nichž většinu nabízí přímo Amazon, včetně Amazon Music a Music Unlimited, Prime Video, Prime Reading a Amazon Photos. Nehledě na to, že si můžete koupit spoustu produktů, které s Alexou spolupracují nebo ji nativně integrují, od chytrých zásuvek až po chytré televizory.

Jednou z předností Alexy jsou dovednosti, které umožňují jedinečným způsobem přizpůsobit hlasového asistenta stažením řady programů a funkcí tak, aby hlasový asistent dokonale vyhovoval vašim potřebám. V současné době existuje více než 100 000 dovedností pro Alexu, pomocí kterých můžete zjistit předpověď počasí, najít požadované recepty a být informováni o nejnovějších zprávách dne.

Google Assistant je technologie vyvinutá společností Google, která má konkurovat nejen Alexe, ale také Bixby a Cortaně v mobilních zařízeních, jako jsou tablety a chytré telefony. V oblasti automatizace chytré domácnosti však probíhá souboj mezi Alexou a Asistentem Google, přičemž druhý jmenovaný se zaměřuje na umělou inteligenci, strojové učení a cloud, přičemž se hlasový asistent sám učí, což mu umožňuje být stále lepší a lepší.

Tato technologie funguje s chytrými reproduktory Google Home a Google Nest, což jsou mimořádně kompaktní, ale poměrně pokročilá zařízení. Silnou stránkou je bezpochyby vysoká úroveň, které dosáhl systém hlasové asistence navržený společností Mountain View, který je výsledkem zkušeností získaných s vyhledávačem a mnoha získaných patentů v oblasti využití umělé inteligence a porozumění záměru vyhledávání. Google také využil rozšířeného používání zařízení s operačním systémem Android, na kterých je hlasový asistent k dispozici již řadu let.

Jedná se bezpochyby o velmi efektivní systém pro automatizaci domácnosti, protože je kompatibilní s mnoha službami, často bezplatnými, od YouTube po Gmail, se skutečně pozoruhodným ekosystémem aplikací Google s funkcemi pro každou potřebu. Odpovědi poskytované asistentem Google jsou obzvláště přesné, jsou personalizované podle uživatele a všechny služby lze spravovat prostřednictvím uživatelského účtu Google.

Rozdíl mezi Alexou a Google Home

Po tomto úvodním představení je důležité pochopit rozdíl mezi Alexou a Google Home, abyste si mohli s větším vědomím vybrat, kterou technologii použít k přeměně své domácnosti na inteligentní domov. Musíme také vzít v úvahu rychlý technologický vývoj posledních let, kdy se internet věcí zrychluje díky novému ultrarychlému mobilnímu připojení 5G a integraci mobilních a pevných optických sítí. Podívejme se podrobně na rozdíly, abychom pochopili, zda se rozhodnout pro Alexu, nebo Google Home.

Chytré funkce

Jelikož se jedná o dvě inovativní technologie hlasové asistence, začněme chytrými funkcemi, abychom zjistili, který z obou systémů nabízí nejpokročilejší a nejkomplexnější řešení. V tomto případě jsou si oba hlasoví asistenti velmi podobní, v podstatě umožňují prakticky vše, od zodpovězení obecných otázek až po provedení přesných úkolů, jako je informování o počasí nebo přehrání hudby.

Google Home však zůstává intuitivnější a jednodušší na správu a konfiguraci, protože systém je připraven k použití a poskytuje všechny hlavní funkce pro automatizaci domácnosti a zábavu, i když zkušenosti jsou předdefinované. Alexa je naproti tomu vázána na dovednosti, takže je důležité ji přizpůsobit výběrem správných dovedností, rozšířit její možnosti podle svých potřeb a zařízení, která mají být integrována do chytré domácnosti, přičemž uživatel se aktivně podílí na nastavení systému hlasové asistence.

Hlasový asistent

V tomto bodě je třeba uznat, že asistenční technologie Google Assistance, která je zabudována do chytrých reproduktorů Google Home, je pokročilejší než Alexa. Odpovědi systému Google jsou velmi efektivní a jeho nativní schopnosti jsou velmi výkonné, ale pokud nerozumí otázce, může být zmatený a v italštině není tak přesný jako anglická verze. Srozumitelnost Alexy je o něco nižší, ale umí toho hodně a je integrovaná s e-shopem a službami Amazonu, což není radno podceňovat.

Kompatibilita s dalšími technologiemi

Není myslitelné používat pouze značkové produkty, proto je důležité, aby hlasoví asistenti byli co nejvíce kompatibilní s technologiemi a zařízeními třetích stran. V tomto případě má Alexa před Google Home náskok, a to především díky dovednostem, díky nimž je počet dovedností, které může hlasový asistent získat, téměř nekonečný, a také díky vysoké integraci s mnoha zařízeními. Google Home má užší ekosystém, ve skutečnosti byl navržen tak, aby fungoval v rámci systému služeb společnosti Google a cílil zejména na uživatele systému Android.

Chytrá domácnost

Jak Google Home, tak Alexa jsou opravdu dobré pro zábavu a usnadňují nám život, když jsme doma. Pro domácí automatizaci nabízejí obě dobré technologie, na kterých lze rozvíjet inteligentní domácnost, je však třeba zvážit používané služby a zaměřit se na jedno z těchto dvou řešení, protože tento přístup vše usnadňuje. Je však důležité vždy zkontrolovat kompatibilitu instalovaných chytrých zařízení, jinak můžete použít platformy, které fungují jako adaptéry a řeší případné problémy s komunikací.

Kvalita zvuku

Google Home a Alexa umí téměř vše, jednou z hlavních funkcí však zůstává poslech hudby, protože jsou integrovány do chytrých reproduktorů. V tomto ohledu je Alexa s Amazon Echo lepší než Google Home a Assistant a poskytuje vysoce kvalitní zvuk s výraznými, hlubokými basy a silným, vyváženým zvukem. Samozřejmě je lze připojit k jiným reproduktorům a zvukovým systémům, ale zařízení Amazon Echo nabízejí od počátku lepší zvukový výkon.

Design a cena

Zařízení Google Home mají moderní a elegantní design, kompaktní rozměry pro optimalizaci dostupného prostoru, ale jsou poměrně výkonná a nabízejí kvalitní zvuk, i když jejich rozsah je poměrně omezený. Zařízení Amazon Echo také nabízejí atraktivní a ocenitelný estetický vzhled, navíc je jejich katalog rozsáhlejší, uživatelé si mohou vybrat z několika modelů a mají k dispozici širokou škálu barevných variant.

Z hlediska ceny je výběr mezi Google Home a Alexou obtížný, obě zařízení totiž nabízejí levnější základní produkty a dražší a výkonnější zařízení, každopádně řada Echo společnosti Amazon je pestřejší a nabízí více řešení. Co se týče integrovaných služeb, ty jsou u Google Home téměř všechny zdarma, alespoň v základní verzi, zatímco Alexa je propojena i s placenými aplikacemi a především službami, které se točí kolem předplatného Amazon Prime, které je však za rozumnou cenu.


Lepší Google Home nebo Alexa: tady je, kterou vybrat a proč

Vybrat, zda je lepší Alexa nebo Google Home, je jistě těžké rozhodnutí, protože obě jsou inovativní, pokročilé a vhodné technologie pro chytrou domácnost. Obecně lze říci, že zařízení Google Home je při odpovídání na otázky přesnější, má pokročilejší systém hlasového asistenta a bezkonkurenčně lépe rozumí jazyku. Alexa naproti tomu nabízí lepší kvalitu zvuku, větší přizpůsobení a správu, která ponechává uživateli dostatečnou volnost.

Google Home je ideálním řešením pro zákazníky služeb společnosti z Mountain View, jako jsou Android, Gmail, Disk Google, Kalendář, YouTube a Stadia. Alexa je ideální pro předplatitele služby Amazon Prime, tedy pro ty, kteří často nakupují na americkém e-shopu a využívají prémiové služby Amazonu. Zdá se, že v oblasti domácí automatizace má Alexa před Google Home náskok, protože existuje spousta produktů s integrovanou Alexou a široká nabídka zařízení, která lze zakoupit přímo na portálu, od chytrých světel až po kompatibilní chytré rozbočovače.

Neexistuje však univerzální řešení, takže je třeba zvážit své potřeby, služby, které nejčastěji používáte, a typ zařízení, které chcete k hlasovému asistentovi připojit. V současné době je Google Home omezen spíše na uživatele Google, zatímco Alexa nabízí více možností a větší svobodu volby, ale obě technologie jsou velmi dobré a neustále se vyvíjejí a jsou připraveny stát se nepostradatelnými asistenty, kteří nám zjednoduší život a udělají ho chytřejším.