Disk

Disk (nebo disketa) je plochá kulatá deska, na kterou lze kódovat a ukládat data. Pevné disky ve formě pevných disků jsou běžnou součástí úložného systému počítače, ale většina ostatních forem hardwaru disků (diskety, CD-ROM atd.) Zastarala.

Přístup k datům z disku není tak rychlý jako přístup k datům z hlavní paměti, ale disky jsou mnohem levnější. A na rozdíl od paměti RAM disky zůstávají na datech, i když je počítač vypnutý. V důsledku toho byly disky historicky úložným médiem volby pro většinu typů dat, ale jsou pomalu nahrazovány novějšími formami úložiště, jako jsou flash disky, disky SSD a cloudové úložiště.


Disk vs. disk

Stejně jako několik dalších běžných variace pravopisu většina rozdílů mezi disky a disky pochází z rozdílů v pravopisných pravidlech americké angličtiny a britské angličtiny. Ve Spojených státech je „disk“ běžným používáním, zatímco ve Velké Británii je preferován „disk“.

Existují také rozdíly, které jsou relevantní pro biologii a počítačový hardware, bez ohledu na geografickou polohu. V lékařských zařízeních by měl být „disk“ používán ve všech anatomických odkazech (disk optický, disk páteře atd.). V počítačovém inženýrství je „disk“ preferovaným pravopisem, s výjimkou zvukových / vizuálních kontextů, jako je diskžokej (DJ), kompaktní disk (CD) nebo digitální univerzální disk (DVD).

Druhy disků

V oblasti počítačového hardwaru existují dva základní typy disků: magnetické disky a optické disky.

Magnetické disky

Data jsou kódována na magnetické disky pomocí magnetizovaných polarit; to znamená, že obraty toků mezi pozitivní a negativní doménou na disku jsou interpretovány jako binární data. Uživatel může na magnetický disk zaznamenávat a mazat data kolikrát. Magnetické disky přicházejí v mnoha různých formách:

  • Disketa: Typická 5palcová disketa pojme 360 ​​kB nebo 1.2 MB. 3palcové diskety obvykle ukládají mezi 400 kB a 1.44 MB dat. Diskety jsou dnes zastaralé, ale v moderní ikonografii se na ně stále odkazuje.
  • Pevný disk: Na pevné disky lze uložit až 20 TB dat. Stále se používají v moderních počítačových systémech, ačkoli jsou běžnější disky SSD (SSD).
  • Vyměnitelná kazeta: Vyjímatelné kazety jsou přenosné pevné disky zabalené v kovové nebo plastové kazetě. Vyměnitelné kazety jsou rychlé, i když obvykle ne tak rychlé jako pevné pevné disky.

Optické disky

Optické disky zaznamenávají data vypalováním mikroskopických otvorů na povrchu disku laserem. Pro čtení disku svítí na disk další laserový paprsek a detekuje díry podle změn v odrazovém vzoru. Optické disky se dodávají ve třech základních formách:

  • CD-ROM: Zkratka pro paměť Compact Disc-Only Only. Většina optických disků je pouze ke čtení, což znamená, že jsou předvyplněna daty. Uživatelé mohou číst data z disku CD-ROM, ale nemohou je upravovat, mazat ani zapisovat nová data.
  • WORM: Zkratky pro jednorázový zápis, mnoho pro čtení. Disky WORM lze zapsat jednou a poté několikrát; pro zápis dat na disk WORM je však zapotřebí speciální disková jednotka WORM.
  • Erasable optical (EO): EO disky lze číst, zapisovat a mazat stejně jako magnetické disky.

Co je využití disku?

Nezaměňujte s kapacitou, využití disku je procento úložiště, které je v daném okamžiku obsazeno. Kapacita disku - nebo místo na disku - je celkový prostor, který si disk zachová, včetně toho, co se používá a nepoužívá. V závislosti na typu disku a způsobu jeho použití může příliš velké využití disku bránit celkovému výkonu počítače. Podobně jako kapacita se využití disku měří v kilobajtech (KB), megabajtech (MB), gigabajtech (GB) a terabajtech (TB).