Chrome: jak pořídit „dlouhý“ snímek obrazovky


S nejnovější verzí prohlížeče Chrome pro Android zavedla společnost Google možnost pořizování prodloužených snímků obrazovky: zde je návod

Google často aktualizuje prohlížeč Google Chrome, a to jak v počítačích, tak v dalších podporovaných zařízeních, jako jsou smartphony se systémem iOS nebo Android. A právě v systému Android Google právě zavedl možnost pořizovat dlouhé nebo rozšířené snímky obrazovky, tedy "fotografie" toho, co je na obrazovce, které jsou bohatší než obvykle.

Pro ty, kteří vlastní například smartphone Samsung, je to nepřehlédnutelná novinka. Společnost Samsung, stejně jako ostatní výrobci, již nějakou dobu poskytuje zákazníkům možnost pořizovat dlouhé nebo rozsáhlé snímky obrazovky nejen v prohlížeči Google Chrome, ale i v jakékoli jiné aplikaci prostřednictvím přizpůsobeného rozhraní systému Android. Pokud však tuto možnost nemáte - mimochodem, s Androidem 12 bude dostupná všem - můžete si ji alespoň vynahradit v prohlížeči Google Chrome pro Android pomocí jednoduchých kroků v tomto krátkém návodu: dlouhé snímky obrazovky nejsou ve výchozím nastavení povoleny, ale je třeba je aktivovat ručně. Zde je návod.

Zkontrolujte, zda máte nejnovější verzi prohlížeče Chrome

Nejprve je třeba zkontrolovat, zda máte nejnovější verzi prohlížeče Google Chrome pro Android. Stačí otevřít Obchod Google Play a zkontrolovat, zda se v aktualizacích nainstalovaných aplikací nachází aktualizace pro Chrome. Verze, která umožňuje pořizovat dlouhé nebo rozšířené snímky obrazovky, je verze 94, jejíž distribuce začala teprve před několika hodinami.

Možná tedy budete muset ještě několik dní počkat, než se dostane ke všem a vy budete moci pořizovat rozšířené snímky obrazovky.


Jak povolit pořizování dlouhých snímků obrazovky v prohlížeči Chrome

Jak povolit pořizování dlouhých snímků obrazovky v prohlížeči ChromeV každém případě musíte po instalaci prohlížeče Google Chrome 94 pro Android otevřít aplikaci a do adresního řádku zadat chrome://flags, jako by se jednalo o běžnou webovou stránku, například technologie.libero.it.

Po stisknutí klávesy enter zadejte do vyhledávacího řádku (hned pod navigačním panelem) příkaz Chrome Share Long Screenshots, abyste našli funkci, která umožňuje pořídit dlouhý nebo rozšířený snímek obrazovky, a klepnutím na Enable ji aktivujte.


Jak pořídit dlouhý snímek obrazovky v prohlížeči Chrome

Nyní jsou aktivní rozšířené snímky obrazovky, takže je Google Chrome pro Android umí pořizovat: stačí znovu otevřít aplikaci a vyhledat webovou stránku, jejíž dlouhý snímek obrazovky chcete pořídit, klepnout na tři svislé tečky v pravém horním rohu obrazovky a poté na Sdílet a vyhledat položku Dlouhý snímek obrazovky.

Zobrazí se ořezávací čtverec, ve kterém je třeba vybrat část webové stránky, ze které chcete pořídit dlouhý snímek obrazovky. Funkce umožňuje přidat text a po dokončení pořízení snímku obrazovky si můžete vybrat ze tří možností: Sdílet, Uložit pouze do zařízení nebo Odstranit a je hotovo.