Černý pátek 2018 v Itálii: termíny a jak to funguje


Jednání se slevami na Černý pátek 2018 je zpět. Nabídky na chytré telefony, televizory a další elektronická zařízení začnou podle tradice dříve

Přihlaste se k tomuto datu: 23. listopadu 2018. V Itálii je Black Friday 2018, pátek zlevněných nákupů na internetu i v mnoha kamenných obchodech. Zrodil se ve Spojených státech v roce 1924, rozšířil se v 80. letech 20. století a k nám dorazil před několika lety po vzoru jiných amerických tradic (především Halloweenu), Černý pátek je vždy v pátek po Dni díkůvzdání. Tedy den po čtvrtém listopadovém čtvrtku.

Černý pátek v USA a nyní i v Itálii znamená začátek vánočních nákupů: mnoho lidí čeká na tento den, aby nakoupili vánoční dárky za zvýhodněné ceny. Nebo si jen chtějí dopřát nákup gadgetu, který by si za plnou cenu nemohli dovolit. Ale pozor, je třeba jasně říci, že v Itálii není černý pátek součástí zimních výprodejů stanovených zákonem, ale jedná se o soukromou iniciativu, ke které se mohou připojit jednotliví obchodníci nebo velké obchodní řetězce. Na rozdíl od oficiálních výprodejů je Black Friday určen k nákupu nejnovějších výrobků na trhu, nikoli zboží z minulé sezóny. Na rozdíl od oficiálních výprodejů je totiž Black Friday příležitostí k nákupu nejnovějších produktů na trhu, nikoli zboží z minulé sezóny, a to do té míry, že nejprodávanějšími produkty na Black Friday jsou téměř vždy chytré telefony, domácí spotřebiče a další elektronická zařízení.

Black Friday v Itálii: termíny, jak probíhá, kolik můžete ušetřit

Začněme poslední otázkou: kolik můžete na Black Friday ušetřit? Poměrně hodně: mnoho obchodů zlevňuje své zboží až o 40 % a na některé ne zcela nové výrobky jsou slevy ještě vyšší. Co se týče termínů, je třeba říci, že spíše než o černém pátku bychom měli mluvit o černém víkendu, protože slevy v mnoha obchodech a řetězcích (fyzických i internetových) trvají až do následujícího pondělí, takzvaného "kybernetického pondělí". Černý pátek na Amazonu začíná dokonce 19. listopadu a trvá až do 26. listopadu, přičemž každých 5 minut přicházejí nové "bleskové nabídky" (které trvají pouze 6 hodin) a v Miláně na Via Dante 14 dokonce funguje fyzický "Pop Up" obchod (který trvá pouze do konce Černého pátku).

Téměř ve všech řetězcích s domácími spotřebiči a elektronikou a také na Amazonu funguje Černý pátek takto: největší slevy jsou 23. listopadu, zatímco v předchozích a následujících dnech jsou slevy menší. Cyber Monday je poslední den a probíhá tzv. "výprodej", kdy si můžete koupit poslední zlevněné zboží. Je zřejmé, že nejžádanější produkty jsou zlevněny, takže si musíte dobře vybrat, kdy nakoupit a s jakou slevou, abyste nákupní pátek využili co nejlépe.