Apple Glass, vrcholem bude 3D zvuk


Objevují se nové zvěsti o možných funkcích Apple Glass: mohlo by mít i 3D zvuk. Jak to funguje

"Chytré" brýle Apple by společnost mohla představit v říjnu příštího roku a mezitím se objevily zvěsti o jejich funkcích. Vrcholem Apple Glass by mohl být 3D zvuk, funkce, která zvyšuje kvalitu rozšířené reality nabízené tímto zařízením.

Systémy virtuální reality obvykle nabízejí určitou úroveň zvuku, který má doprovázet uživatelský zážitek, aby byl co nejrealističtější. Se zařízeními s rozšířenou realitou může být zážitek ještě více pohlcující díky použití trojrozměrných zvukových efektů. Běžný audiosystém je nastaven pouze na diverzifikaci zvuku mezi pravým a levým sluchátkem. V případě 3D zvuku se zvuk ozývá z každé pozice, stejně jako ve skutečnosti, a to pomocí efektů zkreslení, díky nimž by rozšířená realita Apple Glass mohla být komplexnějším zážitkem.

Apple Glass, 3D zvuk přichází

Představte si, že sedíte v místnosti u stolu před jinou osobou, když najednou někdo vstoupí do dveří za vámi. Hlas osoby před vámi bude znít jasněji než hlas osoby za vámi, která právě vstoupila do místnosti. Pro obnovení tohoto rozdílu si společnost Apple nechala patentovat systém nazvaný "Head related transfer function selection for binaural sound reproduction", který by podle vývojářů mohl zlepšit efekt 3D virtuálního umístění zvuku prostřednictvím přenosové funkce související s hlavou, zvané HRTF. Technologie vyvinutá společností Apple by pak umožnila akustickými filtry aplikovanými na každé ucho obnovit přenos zvuku z jednoho bodu v prostředí do samotného ucha.

Každý filtr HRTF se liší podle řady faktorů, včetně rozdílů ve sluchovém vnímání a očekávání jednotlivých uživatelů. Vytvoření filtru pro jednotlivého uživatele by nebylo možné ani praktické, ale vývojáři by mohli nastavit filtr na průměrnou hodnotu nebo zahrnout několik filtrů, které by si uživatel mohl nastavit podle svých potřeb při používání Apple Glass.


3D Audio, z patentu do Apple Glass?

Přestože si Apple tuto technologii nechal patentovat, není zaručeno, že ji budeme moci vyzkoušet v připravovaných Apple Glass. Cupertinská společnost podává každý týden několik patentových přihlášek z oblasti výzkumu a vývoje a ne vždy se tyto technologie hned dostanou do připravovaných zařízení. Společnost od roku 2019 pracuje na patentech pro zlepšení kvality a výkonu 3D zvukových systémů, a pokud bude tato funkce implementována do Apple Glass, bude uživatelský zážitek v rozšířené realitě rozhodně působivější a věrohodnější. Na další podrobnosti o chytrých brýlích Apple a jejich funkcích si proto budeme muset počkat na uvedení na trh, případně na další zvěsti.