Android P, nové funkce a datum vydání v Itálii


Android Pistachio Ice Cream se očekává v srpnu až září. Mezi novinky patří nové uživatelské rozhraní a podpora výřezu ve stylu iPhonu X

Ačkoli mnoho chytrých telefonů stále ještě dostává Android Nougat (7.0) a Android Oreo (8.0) má méně než 1% penetraci, začíná se již mluvit o Androidu P, deváté verzi mobilního operačního systému společnosti Google. Podle nejnovějších zvěstí se má příští verze operačního systému jmenovat Android Pistachio Ice Cream, což navazuje na tradici Googlu pojmenovávat každou verzi podle cukrářského motivu.

Z USA se již objevují zvěsti o nových funkcích, které budou představeny s Androidem P. Podle interního zdroje Googlu sděleného agentuře Bloomberg pracují vývojáři na tom, aby bylo grafické uživatelské rozhraní čistší a uživatelům se lépe používalo. Cílem je přesvědčit uživatele iPhonu, aby překročili hranice a přijali svět Androidu (smartphony zeleného robota dominují v segmentech střední a základní třídy, ale nedaří se jim to ani mezi špičkou). Android P přinese také zlepšení spotřeby baterie a podporu výřezu ve stylu iPhonu X.

Android P, jak se změní uživatelské rozhraní

Po několika verzích, ve kterých se vývojáři zaměřili na optimalizaci softwaru a hardwaru, se v Androidu P vrátí práce na uživatelském rozhraní, které bude přehlednější a uživatelsky přívětivější. Stále je příliš mnoho uživatelů, kteří se nerozhodnou přejít z iOS na Android, protože mobilní operační systém Apple je jednodušší na používání. Google chce fanoušky Applu přesvědčit, že si operační systém od Applu také zaslouží šanci.

A aby je přesvědčil, bude Android P obsahovat také podporu výřezu, který se nachází na iPhonu X a který se v následujících měsících objeví i na mnoha smartphonech s Androidem. Aby odsazení nezpůsobovalo aplikacím problémy, společnost Google na softwaru usilovně pracuje. Kromě toho bude nová verze mobilního operačního systému podporovat také ohebné obrazovky a všechny další formy displejů, které se objeví v nadcházejících měsících a letech. Vydání Galaxy X (ohebného smartphonu společnosti Samsung) není daleko.


Google Assistant v srdci světa Androidu

Práce na vývoji Google Assistant, aby se stal motorem mobilního operačního systému, pokračují. Podle informací agentury Bloomberg bude osobní asistent integrován do všech hlavních aplikací. Tato práce však bude ještě nějakou dobu trvat a bude dokončena až s dalšími verzemi mobilního operačního systému.

Android se v posledních letech stal jedním z operačních systémů nejvíce postižených činností hackerů. Uživatelé denně instalují mnoho infikovaných aplikací z obchodů třetích stran. Kromě toho, že tyto aplikace přenášejí viry a malware, běží na pozadí a začínají využívat některé komponenty zařízení: mikrofon, procesor a zejména fotoaparát. Se systémem Android P to však skončí. Programátoři vyvíjejí funkci, která blokuje aplikace na pozadí, které používají fotoaparát, i když k tomu mají oprávnění.


Jak se bude jmenovat Android P

V tajných místnostech společnosti Google se Android 9.0 jmenuje Androd Pistachio Ice Cream, ale oficiální název může být jiný. Na to, co to bude, si musíme ještě nějakou dobu počkat.

Kdy bude Android P vydán

Android P bude jako každý rok představen během konference Google I/O určené vývojářům. Ročník 2018 začne 8. května a skončí 10. května. Na oficiální vydání Androidu P 9.0 si počkáme do srpna až září.