WhatsApp se mění v e-shop: novinka


Do aplikace WhatsApp Business přibyla funkce katalogu, která umožňuje firmám přidávat katalog produktů a prodávat je uživatelům: jak to funguje

Možná Mark Zuckerberg konečně našel způsob, jak zpeněžit akvizici WhatsApp za závratnou cenu (19,3 miliardy dolarů): proměnil aplikaci pro rychlé zasílání zpráv v obchod.

Skupina na Facebooku právě spustila "Katalog" v USA, Velké Británii, Německu, Brazílii, Indii a Indonésii (zbytek světa by měl dorazit "brzy"). Jak název napovídá, jedná se o katalog produktů a nová funkce je vyhrazena pro WhatsApp Business, verzi aplikace WhatsApp určenou pro firmy a malé a střední podniky. V současné době je Katalog jednoduchou vitrínou, jejíž vytvoření je rovněž velmi snadné a intuitivní, ale neumožňuje přímo z aplikace nic koupit: zájemci o produkt kliknou na odkaz, který je následně přesměruje do skutečného elektronického obchodu. Je však zřejmé, že se něco mění.

Jak funguje Katalog pro WhatsApp Business

V současné době, kdy neexistuje žádný nákup v aplikaci, je myšlenkou Katalogu vytvořit katalog produktů, který lze sdílet se všemi kontakty (a tedy potenciálními zákazníky), které máme v aplikaci WhatsApp Business. Postup je velmi jednoduchý: pokud je aplikace aktualizována (na zobrazení italské aplikace s Katalogem si budeme muset počkat, zatím nevíme, jak dlouho), v rámci nastavení pro firmy najdeme novou funkci. Zde můžeme klepnutím na tlačítko přidat produkt nebo službu a otevře se maska, do které můžeme zadat fotografii (z galerie nebo přímo z fotoaparátu) a hlavní informace o produktu/službě: název, cenu, popis, odkaz na e-shop a kód produktu.


Jak používat Katalog k prodeji pomocí WhatsApp

Katalog slouží k "Zobrazení a sdílení vašich produktů nebo služeb," vysvětluje WhatsApp v prezentačním videu. Po sestavení celého katalogu můžeme sdílet kartu každého produktu přímo s našimi kontakty: jednoduše ji v rámci běžného chatu vyhledáme mezi přílohami, kde nyní kromě "Dokumentu", "Galerie", "Zvuku", "Umístění" a "Kontaktu" najdeme také "Katalog". Sdílená karta se zobrazí v chatu a náš kontakt ji může kliknutím otevřít a přečíst si podrobnosti. Pokud chcete nakupovat, můžete kliknout na odkaz.


Budeme nakupovat přímo od WhatsApp?

Je jasné, že Katalog je jen prvním krokem k radikální transformaci WhatsApp Business. Její intuitivnost je tak vysoká, že nákup v aplikaci je logickým dalším krokem. V současné době však nebylo oznámeno, zda a kdy si budeme moci koupit produkt nebo službu přímo z aplikace WhatsApp.