WhatsApp, soukromí v ohrožení: tajné skupiny se nacházejí na Googlu


Skupiny WhatsApp jsou indexovány na Googlu a může do nich vstoupit kdokoli. Toto zjištění vedlo vyhledávač k odstranění výsledků

Další upozornění na ochranu soukromí se objevilo na WhatsApp. Motherboard, technologická odnož populárního internetového časopisu Vice, zjistil poměrně znepokojivou chybu ve skupinových chatech vytvořených v aplikaci WhatsApp.

Soukromé pozvánky do skupinových chatů v nejpopulárnější a nejrozšířenější službě pro zasílání zpráv na světě jsou zřejmě indexovány na Googlu a lze je snadno odhalit a zpřístupnit každému, kdo se chce připojit. Jak upozornil novinář Jordan Wildon, pokud se na webu šíří odkazy na pozvánky na skupinové chaty, je možné, že je pavouci společnosti Google "zachytí" a zpřístupní ve výsledcích vyhledávání. Tímto způsobem může kdokoli vstoupit do soukromých skupin a získat soukromé informace účastníků společné konverzace.

Soukromé chaty a Google: jak to funguje

Jak všichni víme, pro přístup do skupiny ve službě WhatsApp musíte být pozváni. Správce skupiny vygeneruje odkaz s pozvánkou, který rozešle svým kontaktům, aby se mohly připojit a účastnit se společné konverzace. Stejný odkaz však může příjemce sdílet nejen v aplikaci WhatsApp, ale i prostřednictvím jiných komunikačních prostředků. Tím se však odkaz stane veřejně známým a "viditelným" pro vyhledávací algoritmy společnosti Google, které jej zahrnou do své databáze a SERP.

Jedná se o poměrně znepokojivou bezpečnostní chybu, která potenciálně umožňuje komukoli vstoupit do soukromých skupinových konverzací. Po těchto zprávách společnost Google okamžitě přijala opatření a zablokovala daná vyhledávání. Pro zobrazení pozvánek do soukromých chatů bylo nutné otevřít vyhledávač a zadat následující řetězec: site:chat.whatsapp.com. Vyhledávání vrátilo tisíce výsledků soukromých pozvánek k chatu, ke kterým se mohl kdokoli bez problémů dostat.


Reakce společnosti WhatsApp

Po tomto zjištění vedení společnosti WhatsApp okamžitě přijalo opatření a vydalo oficiální prohlášení. "Správci skupin WhatsApp mohou pozvat jakéhokoli uživatele WhatsApp, aby se k dané skupině připojil sdílením odkazu, který vygenerovali. Stejně jako veškerý obsah sdílený ve veřejných kanálech s možností vyhledávání mohou odkazy na pozvánky zveřejněné na internetu najít ostatní uživatelé aplikace WhatsApp. Odkazy, které chtějí uživatelé sdílet soukromě s lidmi, které znají a kterým důvěřují, by neměly být zveřejňovány na veřejně přístupných webových stránkách.