Chrome, Skupiny karet, funkce, na kterou všichni čekali


Chrome přidává nástroj pro seskupování všech otevřených karet a šetří tak uživatelům místo. Tady je návod, jak to funguje

Po mnoha žádostech uživatelů z celého světa se společnost Google chystá uvolnit velmi užitečnou funkci v prohlížeči Chrome: seskupování karet. Bohužel to však udělá tím nejhorším a pravděpodobně nejméně užitečným způsobem.

Změna je obsažena ve verzi 81 prohlížeče Chrome, ale i když se původně zdálo, že ji Google chce oficiálně zpřístupnit všem, ve skutečnosti tomu tak není: stále je v experimentech (a za chvíli uvidíme, že by tam mohla ještě nějakou dobu zůstat) a k její aktivaci je nutné napsat do adresního řádku Chrome řetězec chrome://flags/#tab-groups a poté kliknout na tlačítko Enabled a restartovat prohlížeč. Od této chvíle můžeme začít seskupovat karty otevřených oken, ale s některými velkými omezeními.

Jak seskupit karty v prohlížeči Chrome

Vytvoření skupiny karet v prohlížeči Chrome 81 není vůbec intuitivní: musíme kliknout pravým tlačítkem myši na existující kartu a poté vybrat možnost "Přidat do nové skupiny". Otevře se malé okno, kde můžeme zadat název skupiny a vybrat barvu. Po provedení této operace se skupina vytvoří a na místě karty se zobrazí zvolený název ve zvolené barvě. Karty lze nyní přidávat do skupiny dvěma způsoby. Nejprve klikneme na skupinu a zvolíme "Nová karta ve skupině": otevře se prázdné okno, které je již vloženo do skupiny, a my si můžeme vybrat adresu, na kterou chceme přejít. Nebo můžeme kliknout pravým tlačítkem myši na již otevřenou kartu a zvolit možnost "Přidat do existující skupiny" a poté vybrat jednu z vytvořených skupin.


Skupiny karet v prohlížeči Chrome: co je špatně

V obou případech dosáhneme stejného výsledku: místo úspory místa budeme plýtvat ještě více, protože karty jsou sice seskupeny, ale všechny jsou vedle sebe a nejsou vloženy do stromové struktury, což by nám ušetřilo několik užitečných centimetrů na obrazovce. Jediné, co je na takto vytvořených skupinách karet užitečné, je to, že přetažením názvu skupiny doprava nebo doleva můžeme přesunout všechny karty patřící do této skupiny.

Pokud by Google chtěl získat představu o tom, jak udělat fungující seskupování karet, stačilo by si vzpomenout na to, co dělal jeho konkurent Opera v roce 2012: pro vytvoření skupiny karet stačilo jednu kartu položit na druhou a ihned se vpravo od seskupených karet objevila malá šipka, která umožnila všechny zobrazit a pak je opět seskupit. Jedním kliknutím. Nebo můžete jednoduše umístit myš nad skupinu a zobrazit všechny miniatury seskupených karet, aniž byste na ně museli kliknout. Dnes Opera, která je nyní založena na kódu Chromu, používá novou metodu nazvanou "Workspaces", která je méně bezprostřední, ale v každém případě je o několik let napřed oproti tomu, co dnes nabízí Chrome.