Sky, začíná přechod na DVB-S2: co se mění pro uživatele


Sky postupně přechází z technologie DVB-S na systém DVB-S2, který zaručuje vyšší kvalitu obrazu

Velké (technické) manévry u Sky, s možnými nepříjemnostmi pro malou část uživatelů a výhodami pro jinou část: digitální satelitní televizní platforma se totiž rozhodla přejít na novou přenosovou normu DVB-S2 (Digital Video Broadcasting - Satellite - Second Generation). Informoval o tom server Dday.it, který se o rozhodnutí dozvěděl na technickém semináři, jehož se zúčastnila i společnost Sky Italia.

V současné době již mnoho kanálů vysílá v tomto standardu (určitě všechny v HD), který je z technického hlediska ekvivalentem druhé generace digitálního pozemního vysílání (DVB-T2). Ty, které stále vysílají v předchozí generaci DVB-S, budou postupně převedeny na novou technologii. Nový standard je efektivnější, protože používá kompresní algoritmus MPEG 4 namísto starého MPEG 2 a může přenášet více kanálů ve stejné šířce pásma. Dekodéry Sky v italských domácnostech jsou dnes již téměř všechny kompatibilní, takže by neměly být problémy ani s centralizovanými systémy v bytech, ale velmi staré systémy nemusí fungovat.

Pamatujte, že Sky je k dispozici také prostřednictvím internetu, spolu s mnoha dalšími službami televizního vysílání, jako jsou například následující:

Sky přes DVB-S2: jaké změny

Norma DVB-S2 funguje výrazně lépe než její předchůdce, protože umožňuje zvýšit dostupný datový tok na stejné šířce pásma jako satelitní transpondér. Naměřený zisk DVB-S2 ve srovnání s DVB-S je při stejné šířce pásma jako transpondér a při stejné intenzitě vysílaného signálu přibližně 30 %. Pokud k tomu přidáme zlepšení vyplývající z nové komprese MPEG-4 AVC, získáme další výhodu tohoto standardu: možnost přenášet více kanálů stejným transpondérem nebo použít méně transpondérů pro stejné kanály. Pro Sky to bude znamenat snížení nákladů na vysílání: z 24 na 23 aktivních transpondérů (které se dále sníží, pokud budou některé kanály zrušeny).


Sky v DVB-S2: co musí uživatelé udělat

Přechod na novou normu DVB-S2 u Sky bude pro naprostou většinu uživatelů bezbolestný. Ve skutečnosti jsou již dnes téměř všechny instalace v Itálii kompatibilní. Starší analogové systémy (pokud jsou ještě nějaké aktivní) pravděpodobně nebudou schopny signál zpracovat. V tomto případě bude uživatel nucen změnit systém a Sky již kontaktovala své uživatele s dekodéry SD. Ti, kteří mají centralizované systémy v bytových domech, by naopak mohli získat: snížením počtu transpondérů používaných pro přenos stejných kanálů se totiž uvolní jeden, který by mohl být využit pro příjem vysílání z jiných satelitních platforem, jako je například Tivùsat.