4 tipy pro přechod z Windows na Mac


Windows a Mac jsou dva zcela odlišné světy a přechod z jednoho operačního systému na druhý může být složitý: zde je několik užitečných tipů

Přechod z Windows na Mac není tak snadný, jak se může zdát. Mluvíme o dvou zcela odlišných světech, které spolu nekomunikují a které spolu neustále bojují o nové příznivce.

Pokud jste však nuceni přejít z Windows na Mac, ať už z pracovních důvodů, nebo proto, že jste dostali MacBook jako dárek, musíte si "vyslechnout" několik rad od těch, kteří již "migraci" provedli. Zvyknout si na nové grafické rozhraní a nové pracovní prostředí zabere jen několik dní: mezi oběma operačními systémy je mnoho rozdílů, ale ne tak nepřekonatelných, aby vyžadovaly měsíce adaptace. A po několika prvních týdnech si svůj nový MacBook pravděpodobně zamilujete. Zde je několik tipů, jak přejít z Windows na Mac.

Naučte se klávesové zkratky

V počítačích se systémem Windows jsou klávesové zkratky téměř nepoužitelné. Kromě klasických kláves CTRL+C pro kopírování a CTRL+V pro vkládání už téměř nic jiného nepoužíváte. Na Macu je situace poněkud odlišná: k provádění různých akcí můžete používat klávesnici, což šetří čas a kroky. Například stisknutím kombinace kláves Command+Q přímo zavřete používaný program.


Využití touchpadu

Touchpad MacBooku se mírně liší od touchpadu v počítačích se systémem Windows. Společnost Apple vyvinula speciální funkce, díky kterým touchpad provádí stejné akce jako myš. Pokud například položíte tři prsty na touchpad, budete moci velmi rychle přepínat mezi programy.


Všechno nahoru

Pokud jste Mac nikdy předtím nepoužívali, může být první náraz traumatizující. V systému Windows jste zvyklí mít vše dole, zatímco v systému macOS jsou lišty nastavení nahoře. Než si rozbijete počítač, protože nemůžete najít tlačítko pro vypnutí, podívejte se nahoru.

Jak instalovat programy

Jednou z nejsložitějších částí přechodu z Windows na Mac je zjistit, jak instalovat programy. Systém se mírně liší od systému Windows: při instalaci nového softwaru stačí přenést soubor programu do složky aplikací a o zbytek se postará počítač. Proces je velmi intuitivní, jediným problémem je, že se na něj napoprvé dostanete.