Poslat peníze s WhatsApp: kdo to již může udělat


Možnost poslat peníze kontaktu WhatsApp je stále blíž a blíž: oznámil první testy integrace peněženky Novi uvnitř aplikace pro zasílání zpráv

Posílání peněz příteli prostřednictvím aplikace WhatsApp je funkce, kterou by mnozí chtěli vidět v nejrozšířenější aplikaci pro zasílání rychlých zpráv na světě a která dříve nebo později přijde: první test integrace Novi "peněženka" v rámci WhatsApp ve skutečnosti začala a je to důležitá zpráva, tak důležité, že to bylo WhatsApp CEO Will Cathcart sám sdělit na Twitteru, sdílení tweet Stephane Kasriel, CEO společnosti Novi.

"Lidé používají aplikaci WhatsApp ke koordinaci posílání peněz svým blízkým a nyní jim s tím společnost Novi pomůže bezpečně, okamžitě a bez poplatků," uvedl Cathcart na Twitteru a sdílel zprávu o prvním testu integrace společnosti Novi přímo do aplikace WhatsApp v USA. Zatím se jedná o test omezený na několik uživatelů, ale je to začátek revoluce, která by mohla brzy dorazit do Evropy a která umožní všem bezpečně směňovat peníze při respektování soukromí. Zde se dozvíte, jak funguje a proč by se neměla zaměňovat s WhatsApp Pay.

Co je Novi

Novi je jednou ze společností skupiny Facebook-Meta a má na starosti velký projekt integrace směnáren peněz do aplikací skupiny. Do května 2020 nesl jiný název, Calibra, a jedním z jeho cílů bylo vytvořit kryptoměnu Facebooku, Diem, která se dříve jmenovala Libra.

Jedná se tedy o složitý a problematický projekt, který je v současné době teprve na začátku: Novi zaměřuje své úsilí na vytvoření systému směny peněz založeného na měně USDP, tedy Pax Dollar, digitální měně, která se směňuje v poměru 1:1 s dolarem. Služba Novi je v současné době dostupná pouze ve Spojených státech a v Guatemale, kde se transakce automaticky převádějí na místní měnu, guatemalský quetzal.


Jak funguje služba Novi ve službě WhatsApp

Naštěstí se s přechodem od teorie k praxi vše zjednodušuje. Američtí uživatelé, kteří se zúčastní testu, se musí pouze zaregistrovat na portálu Novi, otevřít si vlastní digitální peněženku a připojit k ní skutečnou kreditní kartu.

Peníze pak mohou snadno posílat ostatním uživatelům s peněženkou Novi prostřednictvím jednoduché zprávy ve službě WhatsApp: peníze se odeberou z karty odesílatele a připíší se na kartu příjemce. V současné době si Novi neúčtuje žádné poplatky.


Není to WhatsApp Pay

Nakonec je třeba poznamenat, že vše, co bylo dosud popsáno, není slavný WhatsApp Pay, tj. platební systém prostřednictvím aplikace WhatsApp, který se testuje také ve Spojených státech a dalších zemích.

WhatsApp Pay ve skutečnosti slouží k nákupu přímo z aplikace WhatsApp, přičemž se platí tradiční měnou, po zobrazení katalogu profilu WhatsApp Business. V tomto případě se jedná o směnu peněz za nákup zboží nebo služby. V případě společnosti Novi se však jedná o dary bez obchodní transakce. Například rodiče posílají peníze vzdálenému dítěti nebo přátelé dávají dárek oslavenci.