Odstraňování problémů se Safari – pomalé načítání stránek

Safari, stejně jako téměř každý jiný prohlížeč, nyní obsahuje předběžné načítání DNS, což je funkce navržená tak, aby surfování po webu bylo rychlejší, když se podíváte na všechny odkazy vložené do webové stránky a dotazujete se svého serveru DNS, aby každý odkaz vyřešil jeho skutečný IP adresa.

Pokud předběžné načítání DNS funguje dobře, v době, kdy vyberete odkaz na webu, váš prohlížeč již zná IP adresu a je připraven načíst požadovanou stránku. To znamená velmi rychlé doby odezvy při přechodu ze stránky na stránku.

Jak to tedy může být špatná věc? Ukázalo se, že předběžné načítání DNS může mít některé zajímavé nevýhody, i když pouze za konkrétních podmínek. Zatímco většina prohlížečů nyní má předběžné načítání DNS, soustředíme se na Safari, protože je to přední prohlížeč pro Mac.

Když Safari načte web, někdy se stránka vykreslí a objeví se připravená k prozkoumání jejího obsahu. Ale když se pokusíte posunout stránku nahoru nebo dolů nebo posunout ukazatel myši, zobrazí se rotující kurzor. Můžete si všimnout, že se stále točí také ikona obnovení prohlížeče. To vše naznačuje, že zatímco stránka byla úspěšně vykreslena, něco brání prohlížeči v reakci na vaše potřeby.

Existuje řada možných viníků. Stránka může obsahovat chyby, server webu může být pomalý nebo může být nefunkční část stránky mimo web, například reklamní služba třetí strany. Tyto typy problémů jsou obvykle dočasné a pravděpodobně zmizí v krátké době, od několika minut do několika dnů.

Problémy s předběžným načítáním DNS fungují trochu jinak. Obvykle ovlivňují stejnou webovou stránku, kdykoli ji poprvé navštívíte v relaci prohlížeče Safari. Web můžete navštívit brzy ráno a zjistíte, že jeho reakce je extrémně pomalá. Vraťte se o hodinu později a vše je v pořádku. Následujícího dne se stejný vzor opakuje. Vaše první návštěva je pomalá, opravdu pomalá; jakékoli další návštěvy v ten den jsou v pohodě.


Co se děje s předběžným načítáním DNS?

V našem příkladu výše, když jdete na web první věc ráno, Safari využije příležitosti k zasílání dotazů DNS na každý odkaz, který na stránce vidí. V závislosti na stránce, kterou načítáte, může jít o několik dotazů nebo o tisíce, zejména pokud jde o web, který má spoustu komentářů od uživatelů, nebo navštěvujete fórum nějakého typu.

Problém není ani tak v tom, že Safari odesílá spoustu dotazů DNS, ale že některé starší směrovače domácí sítě nezvládají načtení požadavku, nebo že systém DNS vašeho poskytovatele internetových služeb je poddimenzovaný pro požadavky nebo kombinaci obou.

Existují dvě snadné metody řešení potíží a řešení problémů s výkonem předběžného načítání DNS. Provedeme vás oběma metodami.

Změňte svého poskytovatele služeb DNS

První metodou je změna poskytovatele služeb DNS. Mnoho lidí používá jakékoli nastavení DNS, které jim jejich ISP řekne, ale obecně můžete použít libovolného poskytovatele služeb DNS, kterého chcete. Podle našich zkušeností je služba DNS našeho místního ISP docela špatná. Změna poskytovatele služeb byla z naší strany dobrý krok; může to být dobrý krok i pro vás.

Svého současného poskytovatele DNS můžete otestovat podle pokynů v online příručce.

Pokud se po kontrole služby DNS rozhodnete změnit na jinou, zjevná otázka je, která? Můžete vyzkoušet OpenDNS nebo Google Public DNS, dva populární a bezplatné poskytovatele služeb DNS, ale pokud vám nevadí trochu vyladění, můžete použít průvodce k testování různých poskytovatelů služeb DNS a zjistit, který z nich je pro vás nejlepší.

Jakmile jste si vybrali poskytovatele DNS, kterého chcete použít, můžete změnit nastavení DNS v počítači Mac.

Jakmile se změníte na jiného poskytovatele DNS, ukončete Safari. Znovu spusťte Safari a zkuste web, který vám způsoboval opakované problémy.

Pokud se web načítá v pořádku a Safari nadále reaguje, máte vše nastaveno; problém byl s poskytovatelem DNS. Chcete-li mít dvojnásobnou jistotu, zkuste po vypnutí a restartování počítače Mac znovu načíst stejný web. Pokud vše stále funguje, máte hotovo.

Pokud ne, problém je pravděpodobně jinde. Můžete se vrátit ke svému dřívějšímu nastavení DNS nebo ponechat nové na svém místě, zvláště pokud jste změnili na jednoho z poskytovatelů DNS, kterého jsme navrhli výše; oba fungují velmi dobře.


Zakažte předběžné načítání DNS Safari

Pokud problémy stále přetrvávají, můžete je vyřešit tak, že web již nikdy nenavštívíte nebo deaktivujete předběžné načítání DNS.

Bylo by hezké, kdyby předběžné načítání DNS bylo nastavení preferencí v Safari. Bylo by ještě hezčí, kdybyste mohli předběžné načítání na jednotlivých webech deaktivovat. Ale protože ani jedna z těchto možností není aktuálně k dispozici, k deaktivaci této funkce budeme muset použít jiný přístup.

 1. Spouštěcí terminál, umístěný na / Aplikace / Nástroje.

 2. V okně Terminál, které se otevře, zadejte nebo zkopírujte / vložte následující příkaz:

  výchozí hodnoty napsat com.apple.safari WebKitDNSPrefetchingEnabl

 3. Stisknout vstoupit or Návrat.

 4. Poté můžete skončit terminál.

Ukončete a znovu spusťte safaria poté se znovu podívejte na web, který vám způsoboval problémy. Nyní by to mělo fungovat dobře. Pravděpodobně byl problém starší router v domácí síti. Pokud směrovač jednou vyměníte nebo pokud výrobce směrovače nabídne aktualizaci firmwaru, která problém vyřeší, budete chtít znovu zapnout předběžné načítání DNS. Zde je návod.

 1. zahájit terminál.

 2. V okně Terminál zadejte následující příkaz:

  výchozí hodnoty napsat com.apple.safari WebKitDNSP

 3. Stisknout vstoupit or Návrat.

 4. Poté můžete skončit terminál.

A je to; měli byste být připraveni. Z dlouhodobého hlediska je obvykle lepší mít povoleno předběžné načítání DNS. Pokud ale často navštěvujete web, který má problémy, vypnutí předběžného načtení DNS vám může denní návštěvu zpříjemnit.