Leica vyrobila chytrý telefon: špičkový model s krytkou objektivu


Leica oficiálně představuje svůj první chytrý telefon: je to Leitz Phone 1, špičkový model s Androidem, s 1palcovým objektivem a krytkou objektivu, stejně jako "skutečný" fotoaparát.

Od dlouholetého partnerství se společností Huawei, díky kterému Leica od roku 2016 umisťuje své logo na špičkové fotoaparáty této společnosti, se dostáváme ke smartphonu zcela vlastního jména. Historická německá společnost, která je v oblasti fotografie dobře známá, se nedávno spojila také se společností Sharp a dodala sedmiprvkový objektiv Summicron pro chytrý telefon Aquos R6, který se před několika týdny stal oficiálním.

Nyní se Leica rozhodla udělat další krok a postavit se na vlastní nohy, přestože jde zatím o poměrně nesmělý pokus. První chytrý telefon společnosti Leica, Leitz Phone 1, je přejmenovaný Sharp Aquos R6, který bude v Japonsku prodávat výhradně společnost Softbank. Německá společnost se proto rozhodla vystoupit ze své komfortní zóny - výroby objektivů pro fotoaparáty - a oznámila první chytrý telefon ve své historii, i když, jak již bylo řečeno, nejde o produkt zcela navržený muži z Leicy. Leitz Phone 1 byl na prezentační akci hrdě vystaven vedle svého mateřského produktu Sharp Aquos R6, aniž by se snažil zakrýt blízký vztah mezi nimi.

Leica věnuje pozornost designu

Leica však upravila estetiku svého telefonu Leitz Phone 1 tak, aby se co nejvíce odlišil od Sharp Aquos R6. Například tvar a velikost shluku fotoaparátů se výrazně liší: na smartphonu Leica je kruhový shluk fotoaparátů, který se velmi podobá uspořádání některých nedávných smartphonů Huawei, zatímco na produktu Sharp jsou fotoaparáty uspořádány v obdélníkovém modulu.

Podle samotného povrchu zadní strany je tedy téměř nemožné najít mezi oběma smartphony s Androidem nějakou příbuznost, pokud neznáte historii. Leica také vzdala hold světu, ze kterého pochází, světu fotoaparátů, a vybavila Leitz Phone 1 kruhovou magnetickou krytkou objektivu, která se velmi podobá té, která se obvykle připevňuje na objektiv "skutečných" fotoaparátů. U Leitz Phone 1 je účel stejný, chránit sestavu fotoaparátu (což je nejcennější a nejchoulostivější část tohoto zařízení) před nárazy a poškrábáním a samozřejmě přidat na stylu.


Vlastnosti a cena Leitz Phone 1

Z hlediska technických vlastností je Leitz Phone 1 srovnatelný s produktem, ze kterého vychází, Sharp Aquos R6. Je vybaven 6,6palcovým displejem IGZO OLED s vysokou obnovovací frekvencí, čipem Qualcomm Snapdragon 888 s 12 GB RAM a 256GB úložištěm s podporou microSD pro rozšíření paměti.

Domácí vrchol je samozřejmě ve fotoaparátech - Leitz Phone 1 zaujme 20megapixelovým zadním objektivem se 7 prvky Summicron. Leica si přizpůsobila Android 11 se svým "převážně monochromatickým" uživatelským rozhraním.

Čtečka otisků prstů je v displeji, nechybí certifikace IP68 proti vodě a prachu, Bluetooth 5.2, Wi-Fi 6 a velká baterie s kapacitou 5 000 mAh. Leica Leitz Phone 1 se v současné době prodává exkluzivně v Japonsku za neuvěřitelných 187 920 jenů, což při dnešním kurzu odpovídá více než 1 400 eurům. O případném prodeji v jiných regionech zatím nejsou žádné zprávy.