Jak změnit výchozí programy ve Windows 10

Věřte tomu nebo ne, společnost Microsoft ve skutečnosti usnadnila změnu výchozích programů v systému Windows 10 přidáním této klíčové funkce do aplikace Nastavení. Stále můžete změnit výchozí programy v Ovládacích panelech jako u předchozích verzí systému Windows - alespoň prozatím. Doporučujeme vám však vyzkoušet použití aplikace Nastavení, protože umisťuje některé z nejběžnějších výchozích možností aplikace přímo dopředu.


Výchozí nastavení

Chcete-li změnit výchozí program pomocí aplikace Nastavení, přejděte na start > Nastavení > aplikace > Výchozí aplikace. V horní části stránky uvidíte záhlaví Vyberte výchozí aplikace následuje seznam aplikací pro základní výchozí nastavení, včetně (v abecedním pořadí) e-mail, mapy, hudební přehrávač, prohlížeč fotografií, video přehrávač a webový prohlížeč.

Jedinou klíčovou aplikací, která v tomto seznamu chybí, pokud se nás zeptáte, je vaše výchozí čtečka PDF. Kromě toho bychom se vsadili, že většina lidí v tomto seznamu často najde aplikaci, kterou potřebuje změnit.

Chcete-li změnit výběr, klikněte na aktuální výchozí aplikaci v seznamu. Zobrazí se panel se všemi různými programy, které mohou nahradit vaše aktuální výchozí nastavení.

Pokud byste chtěli ve svém systému změnit například Firefox (jak je vidět na obrázku výše), můžete zvolit Microsoft Edge, Chrome, Internet Explorer, Opera nebo můžete vyhledat novou aplikaci ve Windows Store. Chcete-li změnit výchozí nastavení, klikněte v rozbalovacím panelu na požadovaný program a jste hotovi.

Přejít zpět na ovládací panel

Někdy však změna vašeho webového prohlížeče nebo e-mailového programu nestačí. V té době je nejjednodušší použít ovládací panel k výměně výchozích hodnot.

Přejděte dolů do dolní části obrazovky Výchozí aplikace a uvidíte tři možnosti, na které můžete kliknout:

  • Vyberte výchozí aplikace podle typu souboru.
  • Vyberte výchozí aplikace podle protokolu.
  • Nastavit výchozí hodnoty podle aplikace.

Pokud nevíte, co děláte, nehrajte si s možností měnit programy protokolem. Místo toho se rozhodněte změnit výchozí nastavení podle aplikace, která spustí verzi ovládacího panelu.

Řekněme, že Groove Music je váš výchozí hudební přehrávač a vy byste chtěli přejít na iTunes. Procházejte seznamem programů v Ovládacích panelech a vyberte iTunes.

Dále uvidíte dvě možnosti:

  • Nastavte tento program jako výchozí
  • Zvolte výchozí hodnoty pro tento program

První nastavuje iTunes jako výchozí pro každý typ souboru, který program může otevřít. Druhá možnost vám umožní vybrat si, zda chcete vybrat konkrétní typ souboru, například M4A nebo MP3.


Nastavení typů souborů

To znamená, že pokud si chcete vybrat výchozí program podle typu souboru, může to být jednodušší udělat v aplikaci Nastavení. Můžete to udělat tak, že přejdete na start > Nastavení > Systém > Výchozí aplikace > Vyberte výchozí aplikace podle typu souboru.

Otevře se obrazovka s dlouhým (a máme na mysli dlouhý) seznam typů souborů a jejich přidružených programů. Pokud byste chtěli například změnit výchozí čtečku PDF, posuňte se v seznamu dolů na .pdf, klikněte na aktuální výchozí program a poté se zobrazí seznam možných výchozích programů. Vyberte si ten, který chcete, a je to.

Metoda společnosti Microsoft pro nastavení výchozích nastavení v systému Windows 10 je trochu nepříjemná, protože se nakonec odrazíte mezi aplikací Nastavení a Ovládacím panelem. Dobrou zprávou je, že tomu tak nebude navždy, protože Microsoft hodlá nahradit ovládací panel aplikací Nastavení. Tímto způsobem budete mít k dispozici univerzální nastavení ve všech typech zařízení s Windows, včetně počítačů, tabletů a smartphonů.

Kdy k tomu dojde, je nejasné, ale nepočítejte s tím, že ovládací panel v dohledné době zmizí. Přestože se aplikace Nastavení zlepšuje, některé klíčové funkce stále zůstávají v Ovládacích panelech, například možnost odinstalovat programy a spravovat uživatelské účty.

Prozatím se budeme muset zamyslet nad duálním světem, kde se některá nastavení mění v ovládacím panelu, zatímco o ostatní se stará aplikace Nastavení.