Jak zablokovat nevyžádané předplatné v mobilním telefonu


Chcete-li deaktivovat placené služby v mobilním telefonu, musíte zavolat na zákaznické oddělení svého poskytovatele služeb a požádat o zablokování SMS

Stává se, že vám chodí SMS zprávy informující o aktivaci prémiových předplatných ve vašem mobilním telefonu, aniž byste o to požádali. Cena předplacených služeb je velmi vysoká (5 EUR za týden nebo 5 EUR za SMS) a brzy máte na svém smartphonu jen pár centů.

Nejedná se o online podvody, protože i když si to neuvědomujete, jste to vy, kdo aktivoval placené služby náhodným kliknutím na nějaký reklamní banner nebo odpovědí na online průzkumy. Během několika minut zjistíme, že máme aktivovanou prémiovou službu a musíme zaplatit 5 EUR za zprávu, kterou obdržíme na náš smartphone. Velmi často se jedná o služby, které zasílají horoskopy, umožňují stahovat tapety, vyzváněcí tóny, videohry nebo obrázky. Pokud se vám nepodaří nevyžádané předplatné v mobilním telefonu zablokovat, skončíte bez kreditu.

Jak deaktivovat předplacené služby ve smartphonu

Existují dva různé způsoby, jak deaktivovat prémiové služby, které byly aktivovány bez vašeho vědomí. První způsob je mnohem jednodušší, ale ne vždy funguje, a druhý je o něco časově náročnější a složitější, ale výsledek je jistý.

V některých případech je v první SMS zprávě, která je vám zaslána, na konci zprávy nabídnuta možnost deaktivace služby předplatného zasláním SMS s textem "STOP". Bohužel to nefunguje vždy, a i když zprávu odešlete, SMS s obrázky, tapetami a hrami vám stejně přijdou.

Chcete-li se ujistit, že jste v mobilním telefonu deaktivovali nevyžádané placené služby, musíte se obrátit na oddělení služeb zákazníkům svého operátora a požádat o systém SMS Barring, který blokuje SMS od prémiových služeb. Prvním krokem je kontaktovat zákaznický servis a promluvit si s operátorem. Pokud budete mít štěstí, pracovník call centra bude vědět, jak aktivovat Barring SMS, jinak budete muset volat podruhé. Někteří telefonní operátoři také nabízejí možnost blokování placených služeb přímo na online stránkách. Pokud úspěšně aktivujete funkci Blokování SMS, budou ve vašem smartphonu zablokovány všechny předplacené služby. Jedinou nevýhodou je, že budou zablokovány i SMS zprávy odesílané bankou při výběru peněz.


Co dělat, abyste se chránili před prémiovými službami

Abyste se nestali obětí prémiových služeb, můžete přijmout preventivní opatření. Při surfování na internetu nikdy neklikejte na reklamní bannery, které předstírají, že nabízejí bezplatné služby: většinou se jedná o skryté podvody. Pokud navíc budete svůj kredit neustále sledovat, zjistíte, zda byly aktivovány nějaké placené služby.