Jak se chránit před nechtěnými hovory a telefonními podvody


Kompletní a intuitivní průvodce, jak navždy zablokovat nechtěné hovory na domácí telefonní číslo i smartphone

Oběd, večeře a dokonce i práce. Náš den je přerušován telefonáty. Domácí telefon i chytrý telefon. Ve většině případů se nejedná o dobré zprávy, ale o obvyklou snahu call center prodat nám cokoli. Pojďme se v tomto obsáhlém průvodci podívat na to, jak se chránit před nevyžádanými hovory.

Existuje několik způsobů, jak se na pevné lince chránit před nevyžádanými hovory z call center, ale především jak se vyhnout nepříjemným telefonním podvodům. Abychom zastavili neustálé reklamní výzvy, můžeme se rozhodnout zaregistrovat se do veřejného rejstříku námitek. To však není jediný způsob, jak se chránit před neodbytnými telemarketingovými hovory. Terčem reklamních hovorů se dnes stávají dokonce i chytré telefony a je nutné nainstalovat správné aplikace, aby bylo možné nežádoucí hovory blokovat.

Jak se přihlásit do veřejného rejstříku námitek

Jde o službu, která je občanům k dispozici a která jim umožňuje vyřadit své číslo z čísel, která mají k dispozici různá call centra. Chcete-li se zaregistrovat, přejděte nejprve na webovou stránku www.registrodelleopposizioni.it. Zvolte položku Oblast účastníka, která je zobrazena zeleně v levém horním rohu obrazovky.

Po vstupu do oblasti účastníka si všimnete řady ikon, celkem pěti. Musíme kliknout na položku označenou "Web", která je také první v seznamu. Otevře se vyskakovací nabídka a my vybereme položku Předplatné. Níže se dočteme: "Vážený účastníku, abyste mohl/a zapsat své číslo do veřejného rejstříku námitek prostřednictvím webu, musíte vyplnit a odeslat elektronický formulář na následujícím odkazu". Kliknutím na odkaz se dostaneme na novou stránku, kde budeme muset vyplnit potřebný formulář. K dokončení operace budeme potřebovat naše telefonní číslo, DIČ v případě služebního telefonu, naše rodné číslo a bydliště a e-mailovou adresu. Po vyplnění formuláře klikněte vlevo dole na tlačítko Odeslat. Na konci procesu registrace se zobrazí souhrnná stránka, kterou byste si měli vytisknout, protože se vám může hodit v budoucnu. Pokud vám i po registraci volají telefonní centra, můžete se obrátit na Úřad pro ochranu osobních údajů a záležitost nahlásit. Za tímto účelem si stáhněte, opět ze stránek Rejstříku námitek, soubor s názvem "Nahlášení příjmu nevyžádaných reklamních telefonních hovorů - Pro uživatele vyhrazených telefonů". Vyplňte jej a zašlete doporučeně na adresu uvedenou ve formuláři vpravo nahoře. Nezapomeňte, že aktivace zápisu do rejstříku námitek trvá přibližně 15 dní.


Omezení rejstříku námitek

Zápis do rejstříku námitek nás ušetří nutnosti odpovídat na různé reklamní a nevyžádané výzvy. Nemusí však poskytnout definitivní řešení. Z právního hlediska, i když jsme zapsáni v rejstříku námitek, nám budou moci společnosti, které jsme pověřili přijímáním propagačních sdělení, volat. To se často stává, když se přihlásíte k odběru webových stránek, zúčastníte se online soutěže nebo si předplatíte různé služby. Měli bychom si proto vždy dávat pozor, když poskytujeme své číslo na internetu a když klikáme na "souhlasím" při registraci na webových stránkách, fórech nebo sociálních sítích různého druhu.


Jak blokovat nevyžádané hovory na chytrých telefonech

Jak jsme již uvedli, reklamní hovory, nevyžádané hovory a pokusy o podvody se již netýkají pouze pevných telefonů, ale jsou běžné i na chytrých telefonech. Zejména v zařízeních se systémem Android se můžeme rozhodnout, zda použijeme výchozí nastavení v zařízení, nebo se spolehneme na aplikace třetích stran. Ve většině případů tyto aplikace poskytují větší ochranu před vlezlými komerčními hovory.

Smartphony Samsung

Podívejme se, jak blokovat nechtěné hovory na některých smartphonech se systémem Android. Pokud máme například telefon Samsung se systémem Android Lollipop nebo Galaxy S5 či S6 nebo Note 4, existuje jednoduchý způsob, jak zablokovat příchozí hovory. Jedná se o výchozí možnost telefonu, kterou lze velmi snadno nastavit. Za tímto účelem přejdeme do protokolu hovorů a v pravém horním rohu najdeme ikonu pro pokročilé nastavení. Zadejte jej a vyberte položku přidat číslo do seznamu automatického odmítnutí. Drastickou, ale přesto účinnou možností je vybrat možnost "Blokovat všechna neznámá čísla".

Chytré telefony HTC

Stejně jako u společnosti Samsung i u společnosti HTC je blokování hovorů uživatelů velmi snadné díky nastavení, které je přítomno ve výchozím nastavení. V zařízeních One M7, One M8 a One M9 to provedete tak, že otevřete Historii hovorů a klepnutím na ikonu hledání s lupou vyhledáte číslo, které chcete zastavit. Klepněte na nežádoucí číslo a zobrazí se vyskakovací nabídka, ve které vyberte možnost Přidat k blokování hovorů. Blokované kontakty můžeme také spravovat, protože smartphony HTC vytvářejí složku se všemi čísly na černé listině.

Smartphony LG

Některé smartphony LG, zejména ty, které stále používají systém Lollipop, používají některá rychlá a důmyslná řešení pro zamezení obchodních hovorů. Nastavení je velmi snadné, vlastně nemusíte nastavovat nic,  o tom, zda číslo přidáme na černou listinu, rozhodneme v okamžiku volání nebo ne. Když přijmete nechtěný hovor, místo abyste posunuli prst ze středu na červené sluchátko vlevo a zavřeli jej, posuňte červené sluchátko do středu. Tím se číslo automaticky odešle do blokovaných kontaktů. Nebo můžeme nastavit automatické odmítnutí všech neznámých nebo soukromých čísel.

Mám to zvednout?

Pokud váš smartphone nemá účinné výchozí nastavení a zajímá vás, jak blokovat nechtěné hovory, můžete požádat o pomoc aplikace třetích stran. Jedním z nejlepších je Should I Answer? Název je srozumitelný a ihned pochopíte hlavní účel aplikace. Mám to zvednout?  umožňuje blokovat příchozí hovory z libovolného čísla a zjistit, jak se uživatelé k danému kontaktu staví. Pokud vám například někdo zavolá z call centra, aplikace vám to umožní zjistit předem a vy budete moci hovor nepřijmout, což vám ušetří drahocenný čas. Aplikace využívá interní databázi, která je neustále aktualizována ostatními uživateli. Funguje také offline.

Černá listina hovorů

Další velmi užitečnou aplikací pro blokování obtěžujících hovorů v systému Android je Černá listina hovorů která umožňuje vytvořit osobní seznam všech kontaktů, které chcete odmítnout. Uživatel může přidat číslo na černou listinu nebo jej přímo přidat do jedné z následujících kategorií: "Soukromá čísla", "Neznámá čísla" nebo "Všechna volání". Kromě možnosti blokování hovorů bude uživatel moci blokovat také příjem SMS zpráv.

Google Dialer

Google nabízí službu blokování komerčních hovorů a obecně všech nechtěných hovorů. Jmenuje se Google Dialer. Aby to fungovalo, je samozřejmě nutné nainstalovat příslušnou aplikaci z Obchodu Play. Zabere to jen několik minut. Po stažení aplikace ji musíme spustit. Po dokončení přejděte do nabídky a klikněte na ikonu se třemi tečkami vpravo nahoře. Poté přejděte do Nastavení a vyberte možnost Blokovaná čísla. Poté vyberte položku Přidat číslo a zadejte všechny kontakty, které chcete blokovat.

True Caller

Pokud hledáte bezplatné aplikace pro blokování příchozích hovorů, True Caller je jednou z nejpoužívanějších aplikací uživatelů systému Android. Nabízí totiž dvě různé služby: na jedné straně můžete blokovat hovory od lidí, kteří se vám nelíbí, a na druhé straně můžete odmítat telefonní centra. Abyste mohli co nejlépe využívat funkce, které True Caller nabízí, musíte si platformu předplatit a začít používat databázi, například Should I Answer?, se všemi čísly call center nahlášenými komunitou. Každý uživatel bude moci přidávat nové kontakty a ty, které už nechce slyšet, si zařadit na svou osobní černou listinu.