Co je to DTP?

Použití osobního počítače nebo pracovní stanice k výrobě vysoce kvalitních tištěných dokumentů. Systém pro publikování na ploše umožňuje používat různá písma, specifikovat různé okraje a zarovnání a vkládat ilustrace a grafy přímo do textu. Nejvýkonnější systémy pro publikování na ploše umožňují vytvářet ilustrace, zatímco méně výkonné systémy umožňují vkládat ilustrace vytvořené jinými programy.

Jak jsou programy pro zpracování textu stále výkonnější, čára oddělující tyto programy od systémů pro stolní publikování se stírá. Obecně platí, že aplikace pro publikování na ploše vám poskytují větší kontrolu nad typografickými charakteristikami, jako je vyrovnání párů, a poskytují větší podporu plnobarevného výstupu.

Obzvláště důležitou vlastností systémů pro publikování na ploše je, že vám umožňují na obrazovce přesně vidět, jak bude dokument vypadat při tisku. Systémy, které tuto funkci podporují, se nazývají WYSIWYG (to, co vidíte, je to, co získáte).

Až donedávna náklady na hardware způsobily, že systémy pro publikování v počítači byly pro většinu použití nepraktické. Ale jak klesly ceny osobních počítačů a tiskáren, systémy pro stolní publikování jsou stále populárnější pro výrobu informačních bulletinů, brožur, knih a dalších dokumentů, které dříve vyžadovaly sazbu.

Jakmile vytvoříte dokument pomocí systému pro publikování na ploše, můžete jej odeslat přímo do tiskárny nebo můžete vytvořit soubor PostScript, který pak můžete odnést do servisní kanceláře. Servisní kancelář má speciální stroje, které převádějí soubor PostScript na film, který lze poté použít k výrobě desek pro ofsetový tisk. Ofsetový tisk produkuje dokumenty vyšší kvality, zejména pokud se používá barva, ale je obecně dražší než laserový tisk.