Jak nainstalovat a spustit Linux na Chromebooku

Spusťte na svém Chromebooku plnohodnotnou verzi operačního systému Linux a otevřete tak celý svět možností v podstatě nízkorozpočtového stroje.

Před instalací Ubuntu do Chromebooku musíte nejprve povolit režim vývojáře.


Povolit režim vývojáře

Zatímco většina vašich dat v systému Chrome OS je uložena na straně serveru v cloudu, můžete mít lokálně uložené důležité soubory, například ty, které najdete ve složce Stažené soubory. Kromě deaktivace určitých bezpečnostních omezení a umožnění instalace přizpůsobené verze Ubuntu aktivace režimu vývojáře automaticky odstraní všechna místní data v Chromebooku. Před provedením následujících kroků proto zálohujte důležitá místní data na externí zařízení nebo je přesuňte do cloudu.

 1. Zapněte Chromebook a poté stiskněte a podržte ikonu Esc + Obnovit klávesy a klepněte na Moc knoflík. Když začne vynucené restartování, uvolněte klíče.

 2. Po dokončení restartu se zobrazí obrazovka se žlutým vykřičníkem a zprávou, že Chrome OS chybí nebo je poškozen. lis Ctrl + D zahájit režim vývojáře.

 3. Zobrazí se následující zpráva: Chcete-li ověření OS VYPNOUT, stiskněte klávesu ENTER. zmáčkni vstoupit klíč.

 4. Zobrazí se nová obrazovka s oznámením, že je ověření OS vypnuto. V tuto chvíli se nic nedotýkejte. Po několika částech obdržíte oznámení, že Chromebook přechází do vývojářského režimu. Tento proces může nějakou dobu trvat a může zahrnovat několik restartů. Nakonec jste vráceni do Ověření OS je VYPNUTO zpráva doprovázená červeným vykřičníkem. Tuto zprávu ignorujte a počkejte, až se zobrazí uvítací obrazovka systému Chrome OS.

 5. Protože všechna místní data a nastavení byla odstraněna, když jste vstoupili do vývojářského režimu, možná budete muset znovu zadat podrobnosti o síti, jazyk a orientaci klávesnice na uvítací obrazovce OS a také souhlasit s podmínkami operačního systému. Po dokončení se přihlaste do Chromebooku.

Nainstalujte Ubuntu pomocí Croutonu

Hlavním důvodem, proč si vybrat Crouton, je jeho jednoduchost a může běžet Chrome OS a Ubuntu vedle sebe, což eliminuje potřebu pevného bootování do jednoho operačního systému najednou.

Chcete-li začít, otevřete prohlížeč Chrome a postupujte takto:

 1. Přejděte do oficiálního úložiště GitHub Crouton.

  Krutony

 2. Klepněte na tlačítko goo.gl odkaz umístěný napravo od Chromium OS Universal Chroot Environment záhlaví.

 3. Soubor Crouton se stáhne do vašeho Ke stažení složku. Stisknutím tlačítka otevřete vývojářské prostředí systému Chrome OS na nové kartě prohlížeče Ctrl + Alt + T.

 4. typ skořápka a stiskněte vstoupit klíč.

 5. Na výzvu zadejte sudo sh ~ / Soubory ke stažení / crouton -e -t xfce, poté stiskněte tlačítko vstoupit klíč. Na zařízení Chromebook s dotykovou obrazovkou použijte místo toho následující syntaxi: sudo sh ~ / Soubory ke stažení / crouton -e -t touch, xfce.

 6. Nejnovější verze instalačního programu Crouton se stáhne. Zobrazí se výzva k zadání a ověření hesla i šifrovací přístupové fráze, protože instalace Ubuntu je šifrována prostřednictvím -e parametr v předchozím kroku. I když tento příznak není vyžadován, doporučuje se. Vyberte zabezpečené heslo a přístupové heslo, které si budete pamatovat, a případně zadejte tato pověření.

 7. Po dokončení generování klíčů začíná proces instalace Crouton. Tento proces trvá několik minut a vyžaduje minimální zásah. V průběhu instalace však můžete zobrazit podrobnosti o každém kroku v okně prostředí. Nakonec budete požádáni o definici uživatelského jména a hesla pro primární účet Ubuntu ke konci procesu.

 8. Po dokončení instalace se zobrazí příkazový řádek. Enter sudo startxfce4, pak stiskněte tlačítko vstoupit klíč. Pokud jste v předchozích krocích zvolili šifrování, budete vyzváni k zadání hesla a přístupové fráze.

 9. Zahájí se relace Xfce a zobrazí se desktopové rozhraní Ubuntu.

 10. Crouton provozuje Chrome OS a Ubuntu současně. Chcete-li přepínat mezi dvěma operačními systémy bez restartu, použijte Ctrl + Alt + Shift + Zpět a Ctrl + Alt + Shift + Vpřed klávesové zkratky.

  Tyto zkratky nefungují na Chromebooku s čipovou sadou Intel nebo AMD, na rozdíl od ARM. V tomto případě použijte Ctrl + Alt + Zpět, Ctrl + Alt + Přeposlat, a Ctrl + Alt + Obnovit zkratky.


Začněte používat Linux

Po povolení vývojářského režimu a instalaci Ubuntu postupujte podle těchto pokynů a spusťte plochu systému Linux při každém zapnutí Chromebooku. Zobrazí se obrazovka s upozorněním, že ověřování OS je vypnuto při každém restartu nebo zapnutí napájení, protože režim vývojáře zůstává aktivní, dokud jej ručně nezakážete, a je vyžadován ke spuštění Croutonu.

 1. Vraťte se do rozhraní vývojového prostředí pomocí Ctrl + Alt + T klávesová zkratka.

 2. typ skořápka na krk výzvu a stiskněte vstoupit.

 3. typ sudo startxfce4, potom stiskněte vstoupit.

 4. Pokud budete vyzváni, zadejte své šifrovací heslo a přístupové heslo.

Verze Ubuntu, kterou jste nainstalovali, nepřichází s příliš předinstalovaným softwarem. Nejběžnější metodou vyhledání a instalace aplikací pro Linux je apt-get. Tento nástroj příkazového řádku vyhledává a stahuje nespočet aplikací v Ubuntu.

Chromebooky založené na procesorech AMD a Intel nabízejí přístup k více funkčním aplikacím než ty, na nichž běží čipy ARM. Chromebooky založené na ARM však používají některé z nejpopulárnějších aplikací pro Linux.


Zálohujte svá data

Zatímco většina dat a nastavení v systému Chrome OS se automaticky ukládá do cloudu, to samé nelze říci o souborech vytvořených nebo stažených během relací Ubuntu. Použijte Crouton k zálohování dat Ubuntu.

 1. Spusťte rozhraní vývojového prostředí stisknutím Ctrl + Alt + T.

 2. typ skořápka na krk výzvu a stiskněte vstoupit klíč.

 3. typ sudo edit-chroot -a, potom stiskněte vstoupit.

 4. Název vašeho chroot se zobrazí bílým textem (například přesným). Zadejte následující syntaxi, za kterou následuje mezera a název vašeho kořenového adresáře: sudo edit-chroot -b. (například, sudo edit-chroot -b přesné), poté stiskněte vstoupit.

 5. Když proces zálohování skončí, chroot zobrazí zprávu, že dokončil zálohování spolu s cestou a názvem souboru. Záloha je obecně soubor tar, který se nachází v systému Chrome OS Ke stažení složka, která je sdílená a přístupná z obou operačních systémů.

Odeberte Linux z Chromebooku

Chcete-li z Chromebooku odebrat Linux, postupujte takto:

 1. Restartujte Chromebook.

 2. Když Ověření OS je VYPNUTO Zobrazí se zpráva, stiskněte mezerník.

 3. Potvrďte opětovnou aktivaci ověření OS. lis ο vstoupit klíč.

 4. Oznámení vás upozorní, že je nyní zapnuto ověřování operačního systému. Chromebook se restartuje a obnoví se do původního stavu. Po dokončení procesu se zobrazí uvítací obrazovka systému Chrome OS.