Jak nainstalovat a používat rozšíření OpenOffice

Zatímco OpenOffice je robustní, bezplatná kancelářská softwarová sada s otevřeným zdrojovým kódem, může být užitečné přidat několik dalších funkcí a nástrojů známých jako rozšíření.

Tyto přidané nástroje zvyšují možnosti základních programů, jako jsou Writer (zpracování textu), Calc (tabulky), Impress (prezentace), Draw (vektorová grafika), Base (databáze) a Math (editor rovnic).

Pokud jste použili Microsoft Office, může se vám hodit porovnání rozšíření s doplňky a aplikacemi. Všechny tyto nástroje obvykle skončí přišroubovány přímo do programu, hned vedle původních nástrojů a funkcí.

Rozšíření vám dávají o něco větší volnost při přizpůsobování vašeho uživatelského prostředí v programech OpenOffice.


Příklady rozšíření v OpenOffice

Populární rozšíření OpenOffice sahají od úprav po matematické notační nástroje. Například mnoho uživatelů OpenOffice využilo kontrolu gramatiky a pravopisu, jazykové slovníky a dokonce i šablony.

Jak najít, stáhnout a používat rozšíření OpenOffice

Najděte rozšíření z online webu, jako je vlastní web OpenOffice Extensions společnosti Apache Software Foundation nebo poskytovatel třetí strany. Doporučujeme první pro ty, kteří hledají důvěryhodný zdroj pro rozšíření OpenOffice.

Poznámka: Vždy zkontrolujte, zda se na rozšíření vztahují nějaké licence a zda jsou zdarma - mnoho jich je, ale ne všechny. Mějte také na paměti, že při každém stahování souborů do počítače hrozí potenciální bezpečnostní riziko. Možná budete muset mít aktualizovaný nástroj Java, abyste mohli stáhnout určitá rozšíření. V ostatních případech nemusí dané rozšíření u určitých operačních systémů fungovat.

Jakmile najdete soubor, který se vám líbí, stáhněte soubor s příponou uložením na místo, které si budete pamatovat ve svém počítači nebo zařízení.

Otevřete program OpenOffice, pro který je rozšíření vytvořeno.

vybrat Nástroje - Správce rozšíření - Přidat - Lokalizovat kam jste soubor uložili - vybrat soubor - OTEVŘENO soubor.

Abyste mohli stahování dokončit, budete si muset přečíst podmínky a přijmout licenční smlouvu. Pokud s podmínkami souhlasíte, přejděte do dolní části dialogového okna a vyberte ikonu akceptovat tlačítko.

Možná budete muset zavřít OpenOffice a poté znovu otevřít. Pokud se úspěšně stáhne, uvidíte nové rozšíření přidané přímo do Správce rozšíření.


Zkontrolujte aktualizace nainstalovaného rozšíření OpenOffice

Vzhledem k vylepšením může být nutné jednou za čas aktualizovat rozšíření OpenOffice. Tlačítko Zkontrolovat aktualizace vás bude informovat, zda jsou k dispozici nějaké nové verze pro rozšíření, která jste již nainstalovali, což je opravdu výhodné.

Toto opět najdete, když vyberete Nástroje - Správce rozšíření, pak procházejte seznam nainstalovaných rozšíření.


Alternativní způsob, jak získat další rozšíření

Můžete také vybrat z Extension Manager Získejte další rozšíření online odkaz na web OpenOffice Extensions. Toto je efektivní způsob, jak vytvořit další nástroje pro aplikace OpenOffice, se kterými pracujete.

Odinstalujte nebo deaktivujte určité rozšíření OpenOffice

Výběrem dané přípony v OpenOffice můžete také kliknutím odinstalovat, deaktivovat nebo zobrazit podrobnosti o každém nástroji.

Rozšíření grafu OpenOffice

I když nejde o jednu z plně rozvinutých aplikací, najdete rozšíření uvedená v části Graf. Jedná se o užitečná rozšíření pro vytváření diagramů a vizuálních map, která se vám mohou hodit pro vaše projekty. Pro referenci, v Microsoft Office, tyto přistupují k určitým funkcím v Microsoft Visio a v zásadě přidávají další možnosti grafu pro některé programy v sadě OpenOffice.