Iliad, eSIM dorazí i do Itálie: tady je termín


Koncem léta Iliad uvede eSIM na trh ve Francii: nečekaný krok, který by otevřel dveře k příchodu virtuální SIM karty i do Itálie

I pro Iliad by eSIM mohla dorazit do konce léta, nejprve do Francie a poté do Itálie. Xavier Niel, zakladatel skupiny Free Mobile, francouzského operátora, do níž patří i Iliad, oznámil evoluci SIM karty a zavedení VoLTE, systému volání v rámci sítě 4G.

Tento krok mnohé překvapil, vzhledem k tomu, že sám Niel byl v minulosti k eSIM natolik skeptický, že loni prohlásil: "Nejsme jejími fanoušky."

Podle jeho slov se jedná o krok, který mnohé překvapil. Proto se mnozí domnívali, že vydání ve Francii a také v Itálii bude opět odloženo. Nakonec se však zdá, že Niel ustoupil vývoji na trhu. To ostatně učinil již v roce 2019, kdy Salt, třetí švýcarský mobilní operátor ovládaný jeho holdingovou společností NJJ, zavedl "virtuální" SIM karty. Nyní nás v rozhovoru při prezentaci své nové nabídky pevných linek ve Francii ujistila, že eSIM přijdou do konce léta.

eSIM, co jsou a jak fungují

Virtuální SIM jsou digitální karty, které jsou přítomny přímo ve smartphonu a obsahují všechna data uložená na starých SIM. Jinak řečeno, eSIM je mikročip vytištěný na logické desce chytrého telefonu nebo jiného elektronického zařízení s připojením k mobilní síti.


Iliad přechází na eSIM: nejprve ve Francii, pak v Itálii?

Zakladatel společností Free Mobile a Iliad zřejmě odložil své pochybnosti o eSIM a oznámil, že do konce léta budou k dispozici i jeho zákazníkům. Spuštění bylo skutečně plánováno na červen 2020, ale z blíže nespecifikovaných důvodů, možná kvůli koronavirové nouzi z posledních měsíců, bylo odloženo.


Iliad, chystá se také technologie VoLTE?

Iliad by také mohl otevřít cestu k technologii VoLTE, tedy hovorům ve vysokém rozlišení, které přímo využívají síť LTE a umožňují uskutečňovat hovory a datové přenosy současně, bez přerušení. Očekává se, že ve Francii bude spuštěn koncem roku 2020 spolu se službami a nabídkami 5G. Dalším krokem by bylo rozšíření inovace do Itálie.