Google, Pixel 3 s eSIM dorazí i do Evropy


Po iPhonu Xs se na virtuální SIM karty vrhá i Google. Od příštích dnů bude Pixel 3 s eSIM dostupný ve Velké Británii a Německu

I v Evropě se brzy objeví podpora eSIM u smartphonů Google Pixel 3: oznámil to sám Google příspěvkem na svém blogu. Prvními evropskými zeměmi, kde bude možné používat eSIM v telefonu Pixel 3, jsou Německo díky dohodě se síťovými operátory Deutsche Telekom a Vodafone a Velká Británie díky dohodě se síťovým operátorem EE.

V dalších mimoevropských zemích se telefon Pixel 3 s eSIM také brzy objeví: v Indii bude Google spolupracovat se společnostmi Airtel a Reliance Jio, zatímco Truphone a Gigsky podepsaly dohodu pro další trhy. V USA však nyní operátor Sprint podporuje technologii eSIM i v nejnovějších smartphonech Google. Kdy a prostřednictvím kterých partnerů budou virtuální SIM karty v Itálii zavedeny, není známo. Společnost Big G podporuje eSIM v USA od října 2017 a tuto funkci představila již v zařízeních Pixel 2 a Pixel 2 XL. Již brzy proto budou moci mít i Pixely 3 a 3 XL prodávané v mnoha zemích mimo Spojené státy eSIM, tedy nebudou mít SIM kartu.

Co jsou eSIM

ESIM je vlastně jakási virtuální SIM karta: místo klasické externí plastové karty s integrovaným čipem, kterou už všichni léta známe a kterou přenášíme z jednoho smartphonu do druhého nebo kterou musíme měnit pokaždé, když provádíme přenositelnost telefonního čísla změnou operátora, bude s eSIM karta integrovaná přímo ve smartphonu. Při změně smartphonu si ponecháme všechna data a čísla uložená na kartě, která se přenesou do nového zařízení.


Výhody eSIM

Tato technologie je považována za budoucnost, protože umožňuje výrobci chytrého telefonu (ale i chytrých hodinek nebo jiného zařízení, které vyžaduje datové připojení) ušetřit místo potřebné pro integraci čtečky SIM a jejího slotu. To také napomáhá vodotěsnosti zařízení, protože pokud nepotřebujete slot pro vložení karty SIM, může být veškerá elektronika zcela utěsněna.

Na druhou stranu implementace této funkce vyžaduje dohodu s každým telefonním operátorem, který musí eSIM rozpoznat a akceptovat a zacházet s ní jako s tradiční kartou SIM. Dohoda mezi společnostmi Google a Vodafone o podpoře eSIM v Německu dává naději, že Itálie by mohla být jednou z dalších zemí: z technického hlediska není pro Vodafone žádný rozdíl mezi komunikací s eSIM v Německu nebo v jiné evropské zemi.