Google hledá lék na všechny nemoci a 10 000 dobrovolníků


Verely, společnost Alphabet, hledá 10 000 dobrovolníků, kteří by prováděli některé studie o zdraví lidí. Cílem je shromáždit velké množství dat

Stejně jako Microsoft a jeho program na léčbu rakoviny, i Google to s vývojem technologií pro vědecký výzkum myslí vážně. Společnost Verily, která je součástí skupiny Alphabet, se v příštích letech pokusí najít lék na mnoho nemocí.

Dceřiná společnost Googlu, která se specializuje na technologická řešení pro pochopení a zlepšení zdraví, zahájila náborovou kampaň, jejímž cílem je najít 10 000 pacientů, kteří by se podíleli na její dlouhodobé studii. Projekt Baseline, jak se výzkum nazývá, bude analyzovat zdravotní stav dobrovolníků v průběhu let a kombinovat technologie a medicínu. Konečným cílem je využít tato data, která se v průběhu času nashromáždila, k pochopení původu mnoha nemocí a k jejich prevenci. Tým vědců doufá, že se jim podaří najít způsob, jak porazit rakovinu nebo jiné hrozivé nemoci, jako je cukrovka nebo srdeční choroby.

Data jako zbraň v boji proti rakovině

Projekt společností Google a Verily bude realizován ve spolupráci s Duke University School of Medicine a Stanford Medicine. Vše se bude točit kolem sběru dat. Účastníci budou sledováni pomocí nositelných senzorů, chytrých hodinek a systémů schopných monitorovat jejich srdeční tep a budou muset pravidelně podstupovat přístrojová vyšetření, včetně rentgenových snímků a vyšetření srdce. A to není všechno. U každého dobrovolníka bude také analyzována kvalita jeho spánku. Pacienti budou muset také podstoupit testy krve, slin a DNA, které se často používají k odhalení vzniku rakoviny. Jak již bylo zmíněno, studie bude trvat několik let. Každý účastník bude sledován po dobu čtyř let. Jak říká Chris Dancy, nejpřipojenější muž na světě, data mohou v budoucnu zachránit mnoho životů.