Facebook náhle vypíná Instagram Lite


Instagram Lite byl bez jakéhokoli upozornění odstraněn z obchodu Google Play: uživatelé jsou nuceni používat běžnou verzi aplikace

Skupina Facebook připravila svým uživatelům s nedostatečně výkonnými zařízeními nepříjemné překvapení: Instagram Lite již neexistuje, byl odstraněn z obchodu Play a vývojáři jej již oficiálně nepodporují. Pokud tedy chcete k Instagramu přistupovat i nadále, musíte si nainstalovat tradiční aplikaci.

Stejně jako všechny Lite verze aplikací Facebooku byl i Instagram Lite spuštěn (v roce 2018), aby se i ti, kteří nemají příliš výkonný smartphone, mohli připojit k sociální síti obrázků a používat svůj profil Instagram z aplikace. Aplikace "lite" jsou totiž mnohem lehčí než tradiční aplikace, zabírají mnohem méně paměti smartphonu a mnohem méně zatěžují procesor. Druhou stranou mince je obvykle jednodušší grafika a nedostatek funkcí. Lite aplikace jsou aktualizovány samostatně, takže nějakou dobu trvá, než do nich budou integrovány nejnovější funkce dostupné v hlavních aplikacích.

Rozloučení s Instagramem Lite: žádné varování

Uživatele Instagramu Lite opravdu naštvalo, že je Facebook vůbec neupozornil, že se chystá aplikaci stáhnout. Aplikace od včerejška v Obchodě Play jednoduše chybí a těm, kteří si ji nainstalovali dříve, se po otevření zobrazí zpráva: "Instagram Lite již není podporován. Můžete začít používat nejnovější verzi Instagramu." Za tímto rozhodnutím pravděpodobně stojí počet uživatelů Instagram Lite: jeden milion. Není to samozřejmě malé číslo, ale ve srovnání s celkovými čísly sociální sítě je to pouhý drobek: 1 miliarda aktivních uživatelů měsíčně, z nichž 500 milionů používá sociální síť každý den.


Instagram Lite: alternativy

Výše uvedená čísla zahrnují všechny typy používání Instagramu, z nichž existují (existovaly) tři: aplikace Instagram Lite, klasická aplikace Instagram a webová stránka Instagram, na kterou se dostanete pomocí běžného webového prohlížeče. Poslední dvě možnosti jsou jedinými zbývajícími způsoby přístupu k Instagramu. Pokud je náš smartphone příliš pomalý na oficiální aplikaci, která je poměrně těžká, měli bychom používat Instagram z webového prohlížeče. Není to příliš pohodlné, ale funguje to. Na domovské obrazovce telefonu si dokonce můžeme vytvořit zástupce, abychom k němu mohli přistupovat za chodu, jako by to byla aplikace.