Díky 4D tisku mění předměty v průběhu času svůj tvar


Byla vyzkoušena nová technika 4D tisku, která umožňuje měnit strukturu předmětů po jejich vytištění a měnit jejich velikost

Třírozměrné tiskárny představují budoucnost a v posledních letech se začaly dostávat do rukou mnoha lidí, mimo jiné díky technologickému pokroku, který tyto stroje se senzačními vlastnostmi zmenšil a především učinil ekonomicky dostupnějšími.

Ale díky experimentu, který vyvinula skupina vědců ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu (ETH), by je brzy mohla předstihnout nová forma tisku: 4D tisk. Vědci vytvořili materiál, který dokáže za určitých vnějších podmínek měnit tvar a velikost. V praxi se stává, že předměty po vytištění získávají při dotyku nebo kontaktu s teplem či jinými zdroji jiné vlastnosti než původně. Podle Kristiny Shea, vedoucí projektu, se struktura objektů nemění náhodně, ale v závislosti na tom, jak jsou navrženy.

Jak funguje 4D tisk

Elementy vytištěné ve 4D se mohou především roztahovat nebo zatahovat. A to není všechno. Předměty vyrobené touto inovativní technikou tisku jsou také schopné nést váhu. Vědci také vyvinuli software, který jim umožňuje pochopit tlak potřebný k přeměně objektů. K tisku materiálu ve 4D použil švýcarský tým standardní 3D tiskárnu.


Možné využití

Tento senzační objev rozšiřuje hranice 3D tisku, který je dosud omezen na použití "statických" materiálů. Jak sami vědci naznačují, 4D tisk v budoucnu umožní vytvářet malé, ale modifikovatelné objekty. Vědci ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu plánují využít tuto technologii v leteckém a lékařském průmyslu.