Co jsou to počítače Chromebook, jak fungují, silné stránky a mylné představy

Na italský trh právě dorazil nový počítač s operačním systémem ChromeOS od společnosti Samsung, Galaxy Chromebook Go, jeden z těch, kterým se obvykle říká Chromebook.

Hovoříme o počítačích postavených na operačním systému od společnosti Google, jehož architektura se točí kolem internetového prohlížeče Chrome. Tento typ zařízení si veřejnost oblíbila zejména v USA a Velké Británii, protože kombinují dobrý výkon s velmi příznivou cenou.

Jejich podíl na trhu za poslední dva roky prudce vzrostl - z přibližně 19 milionů kusů v oběhu před dvěma lety na 40 milionů v současnosti, přičemž jen za poslední rok vzrostl přibližně o 35 %.

Chceme-li pochopit, jak počítač Chromebook funguje, musíme si představit smartphone s operačním systémem Android, který byl upraven tak, aby vypadal jako notebook. Operační systém, nabídka, ve které se pohybujete, a mnoho dostupných funkcí jsou velmi podobné těm, které jsou k dispozici v chytrých telefonech a tabletech využívajících operační systém společnosti Google.

Jak již bylo zmíněno výše, srdcem tohoto počítače je prohlížeč Chrome, který díky použití rozšíření umožňuje dělat mnoho věcí mimořádně jednoduchým způsobem, kterému rozumí každý. To není jediná vlastnost, protože dalším důležitým aspektem je kompatibilita s aplikacemi pro Android, která umožňuje instalovat miliony aplikací na několik kliknutí.

Falešné mýty o Androidu

I přes obrovský komerční úspěch, který počítače s operačním systémem ChromeOS v průběhu let zaznamenaly, existuje o těchto produktech mnoho falešných mýtů, jakási sbírka městských legend, které ne zcela odpovídají realitě.

"Na Chromeboocích nefungují aplikace"

Tato námitka je první, kterou často slyšíte od odpůrců tohoto typu počítačů, ale nemá žádné opodstatnění, protože jak již bylo řečeno, Chromebooky jsou kompatibilní s aplikacemi pro Android, a to většinou, ale jdou ještě dál, protože díky některým aplikacím, které fungují jako most, můžete instalovat i aplikace pro Windows.

Počítače Chromebook navíc podporují také Linux, což dokazuje univerzálnost, kterou se může pochlubit jen málokteré jiné zařízení.

"Aplikace pro Android nefungují správně"

Tato informace také neodpovídá skutečnosti, protože v našem testu jsme nainstalovali desítky aplikací ze světa Androidu, aniž bychom narazili na jakýkoli problém. Všechny nejdůležitější tituly jsou s počítačem dokonale kompatibilní, zejména ty, které již byly zvyklé zobrazovat na tabletech.

"Hardware Chromebooku není nejlepší"

Můžeme souhlasit s tím, že tyto návrhy nepřebírají nejlepší možnou technologii, nepotřebují k práci zvlášť výkonná řešení, ale to není bod proti, právě naopak. Důvod, proč není potřeba pyrotechnický hardware, spočívá v tom, že operační systém je velmi plynulý a zaručuje vynikající výkon i s komponenty střední třídy. Díky tomu je cena těchto počítačů ve srovnání s jinými systémy drasticky nízká.

"Chromebooky pracují pouze online"

Původně byly tyto počítače postaveny na této myšlence, a proto se jejich úložná kapacita nikdy nepřeceňuje, protože v představě společnosti Google měly být terminály pro cloudové služby, bez zvláštní potřeby výpočetního výkonu nebo úložiště. Ve skutečnosti se počítače Chromebook postupem času vyvíjely a tento aspekt se změnil díky zavedení nových řešení, která umožňují stahovat soubory a pracovat lokálně až do dalšího připojení.


Nekonečný katalog aplikací

Je třeba zdůraznit, že tyto počítače mají přístup k nekonečnému katalogu aplikací, a to i ze světa Microsoftu, protože redmondská společnost je jednou z nejplodnějších ve vytváření aplikací pro svět Androidu.

Společnost Google využila své zkušenosti ze světa chytrých telefonů a postavila tento operační systém na hlasovém asistentovi, který umožňuje rychle vyřídit mnoho věcí jednoduše pomocí hlasu.

Samsung Galaxy Chromebook Go spojuje všechny tyto funkce a přidává výhodu, že se můžete spolehnout na ekosystém svých produktů, díky kterému se například velmi snadno připojíte k internetu, když není k dispozici Wi-Fi.

Jednoduchým procesem, který začíná v počítači a končí v chytrém telefonu, můžete spárovat mobilní telefon Samsung s Galaxy Chromebook Go, takže můžete jediným kliknutím přistupovat k internetu pomocí připojení telefonu.

Používání takto jednoduchého a přímočarého produktu má mnoho výhod, ale rádi bychom se zaměřili zejména na dlouhou výdrž baterie, která v případě Galaxy Chromebook Go vydrží na jedno nabití více než 12 hodin.

Nejedná se o jediný model Chromebooku ze světa Samsungu, k dispozici jsou dnes i další dva produkty, Chromebook 4 a 4+, podle svých potřeb a rozpočtu si můžete vybrat nejvhodnější model.

V nejbližších dnech vám prozradíme, jak co nejlépe využít ekosystém Samsung, ke kterému máte přístup díky vánoční akci: Kdo si do 20. prosince koupí Galaxy S 21.1 Galay Z fold 3 nebo Galaxy Z Flip 3, získá zdarma Samsung Galaxy Chromebook Go.

Jeden z dalších důvodů, proč využít všech výhod a jednoduchosti ekosystému Samsung.

.