Co je správce souborů?

Správce souborů je aplikace, která vám pomůže spravovat soubory a složky na tomto zařízení, stejně jako připojené disky a dokonce i síťové úložiště. Aplikace Správce souborů vám umožňují kopírovat, prohlížet, upravovat, mazat nebo přesouvat soubory a složky.

První grafický správce souborů byl představen v roce 1983 na osobním počítači Lisa od společnosti Apple. Zatímco Lisa nebyla obchodním úspěchem, její rozhraní přineslo nový způsob používání počítače, který zahrnoval správu souborů.

Kde je správce souborů ve Windows 10?

Výchozí aplikace pro správu souborů ve Windows 10 je File Explorer. V systému Windows 10 můžete přistupovat k Průzkumníku souborů několika různými způsoby.

Ve výchozím nastavení je aplikace Průzkumník souborů (ikona složky) připnuta na hlavní panel.

Toto je nejrychlejší způsob přístupu k Průzkumníkovi souborů. Mezi další možnosti patří:

  • Nabídka Start: Zvolte start, typ File Explorera vyberte položku Desktopová aplikace File Explorer.
  • Spustit příkaz: Zvolte start, typ Běha vyberte položku Spusťte aplikaci pro stolní počítače. V aplikaci Spustit zadejte Badatel a zvolte OK.
  • Klepněte pravým tlačítkem myši: Klikněte pravým tlačítkem myši start a zvolte File Explorer.

Aplikace File Explorer ve Windows 10 je jednou z více funkčních aplikací pro správu souborů nabízených společností Microsoft. Zahrnuje několik panelů pro procházení složek, správu souborů a náhled obsahu souborů.

Otevřete Správce souborů v systému MacOS

Aplikace File Manager v systému Mac se nazývá Nálezce. Vždy běží na vašem Macu a pokud jste nezměnili výchozí chování Macu, je to aplikace, do které se Mac spustí.

Software pro správu souborů v systému Linux

Operační systémy Linux měly vždycky pověst komplikovaného používání. V posledních letech jsou však nejlepší desktopová prostředí Linuxu pozoruhodně intuitivní a přicházejí s vlastními výkonnými aplikacemi pro průzkumníky souborů, které konkurují Průzkumníkovi Windows.

Někteří výchozí správci souborů zahrnutí v populárních distribucích systému Linux zahrnují:

  • Delfín: KDE Plasma
  • Thunar: XFCE
  • PCManFM: LXDE
  • Box: MATE
  • Nautilus: GNOME
  • Nemo: Skořice
  • Soubory Pantheon: Základní OS

Proces otevření správce souborů v systému Linux se u jednotlivých operačních systémů liší. Vývojáři systému Linux však obvykle zachovávají věci podobné prostředí Windows. Přístup ke správci souborů tedy obvykle najdete v pseudo nabídce „Start“, na hlavním panelu nebo na ploše.

Správce souborů Android

Pokud používáte operační systém Android nad 5.0 (Lollipop), přichází s výchozím správcem souborů.

Chcete-li aplikaci otevřít, stačí klepnout na ikonu Správce souborů aplikaci v seznamu aplikací.

Výchozí správce souborů pro Android je velmi minimalistický, ale jeho použití je také velmi jednoduché. Pokud potřebujete jednoduchý způsob procházení, kopírování, přesouvání nebo otevírání souborů, dělá to dobře.

Správce souborů iPhone

Když vyšel iPhone, nebyla žádná aplikace pro správu souborů (a nemůžete ji nainstalovat, protože App Store ještě nebyl vytvořen).

S iOS 11 společnost Apple představila aplikaci Soubory, která také umožňuje přístup a správu souborů místního zařízení.

Stejně jako výchozí správce souborů pro Android je to velmi základní aplikace. Ale pro základní úkoly správy souborů to dělá dobře.

Chcete-li aplikaci otevřít, stačí klepnout na ikonu soubory aplikace z jedné z vašich domovských obrazovek.