Aplikace Immuni: chyby nalezené na iPhonu a problémy s hlášením


Po chybě na Androidu se zdá, že Immuni má některé problémy také na iPhonech se systémem iOS 14, ale ne všechny závisí na aplikaci a především ne všechna hlášení jsou nepřímá.

Immuni, italská aplikace pro sledování kontaktů Covid-19, má zřejmě problémy s některými modely chytrých telefonů, zejména při přenosu identifikačního kódu uživatele, který se po stěru prohlásí za pozitivního na koronavirus.

O tom informovala společnost Codacons, která vyzývá k zásahu vládu a ministerstvo zdravotnictví. Společnost Codacons tvrdí, že obdržela několik zpráv od svých členů a že tyto chyby brání zdravotnickému personálu v dokončení zprávy. Pokud by to byla pravda, aplikace Immuni by se stala nepoužitelnou nebo, jak upozorňuje společnost Codacons, by uživatele donutila používat jiný smartphone. Sdružení na ochranu práv spotřebitelů však zůstává ve svém popisu závad a chytrých telefonů, na kterých by k nim mohlo dojít, velmi obecné.

Chybka Immuni: co říká Codacons

Codacons tvrdí, že obdržel hlášení o závadách v aplikaci Immuni "s ohledem na zdravotnický personál, který má na starosti autorizaci identifikačního kódu osoby, která hodlá prostřednictvím této aplikace nahlásit svůj pozitivní výsledek testu Covid".

Velmi zjednodušeně řečeno, když osoba zjistí, že je pozitivní, a zahájí postup hlášení prostřednictvím Immuni, její jedinečný identifikátor zdravotnický personál neobdrží.


Chybka IMMUNI: kterých chytrých telefonů se týká

Stížnost společnosti Codacons se velmi obecně týká i chytrých telefonů, na kterých by se tato chyba mohla vyskytnout: "Na mnoha modelech chytrých telefonů, které nepatří k nejnovější generaci, dochází ke kolizi mezi softwarem telefonních přístrojů a aplikací, což má za následek, že uživatel, pokud chce IMMUNI používat co nejlépe, je nucen zakoupit nový telefon.".


Immuni: již nahlášené problémy

V posledních dnech byl na iPhonech po aktualizaci na iOS 14 zjištěn problém s aplikací Immuni: aplikace zjistí, že došlo k rizikovému kontaktu, ale neodešle oznámení. To však není způsobeno systémem Immuni, ale novými bezpečnostními funkcemi zavedenými v systému iOS 14, které blokují nežádoucí oznámení. Jde tedy o problém, který může vyřešit pouze Apple.

Problém zjištěný v polovině září v aplikaci Immuni pro Android byl již vyřešen: "kontroly expozice" byly zablokovány kvůli chybě, kterou opravila společnost Blending Spoons, která aplikaci pro sledování kontaktů vyvíjí.

Čísla Immuni

V posledních týdnech, jistě i díky prudkému zhoršení křivky infekce, si Immuni stáhlo a používá mnohem více Italů. Počet uživatelů se zvýšil na 9,3 milionu a 1 530 lidí nahlásilo, že jsou na virus pozitivní. Počet uživatelů se zvýšil na 9,3 milionu a 1 530 osob nahlásilo, že jsou pozitivní na virus. 36 200 oznámení bylo podáno stejnému počtu osob, které přišly do kontaktu s pozitivními osobami.

Od 18. října jsou navíc operátoři místních zdravotních úřadů, kteří obdrží hlášení o pozitivitě od uživatelů, povinni zadat identifikační číslo chytrého telefonu, který infikovaný uživatel používá, do systému pro správu kontaktů. Právě tento krok je údajně zdrojem problémů, o nichž informovala společnost Codacons.

Na začátku října vláda prodloužila dobu trvání sledování kontaktů prostřednictvím aplikace Immuni o rok, tedy do 31. prosince 2021, přičemž od 17. října aplikace funguje i v zahraničí.