Z lidského potu lze vyrobit energii: neobyčejný objev


Singapur objevil způsob, jak přeměnit lidský pot na energii, kterou lze využít k napájení malých elektronických zařízení

Nepříjemný lidský pot je hvězdou nového objevu vědců z Národní univerzity v Singapuru: odborníci z NUS našli způsob, jak z něj získat dostatek energie k napájení malých elektronických zařízení. Jak? Díky inovativnímu filmu, který přeměňuje lidský pot na malé množství elektrické energie.

Tento speciální film vyvinutý výzkumníky z NUS se skládá ze dvou hygroskopických chemických látek, konkrétně z chloridu kobaltu a etanolaminu, které jsou schopny absorbovat a uchovávat vlhkost produkovanou lidským potem obzvláště účinným způsobem (15krát více než běžné materiály).

Na fólii, která obsahuje osm elektrochemických (EC) článků, jež využívají samotnou fólii jako elektrolyt, aplikovali odborníci nositelné zařízení pro sběr energie. Během fáze absorpce energie je každý z těchto článků schopen generovat přibližně 0,57 V elektrické energie, což je energie dostatečná pro napájení světelné diody (LED).

Fólie může být "regenerována" a použita až 100krát. Zvláštností, kterou vědci předpokládají, je, že film může měnit barvu (z modré na fialovou), aby uživateli ukázal, kolik potu se doposud vstřebalo.

Ačkoli množství takto získané energie není velké, tento nový objev vědců z Národní univerzity v Singapuru otevírá do budoucna možnost napájet malá elektronická zařízení pomocí lidského potu, který vzniká individuálně během fyzické aktivity, aniž by bylo nutné používat powerbanku.

Dalším důležitým a bezprostředním přínosem je možnost zůstat během fyzické aktivity chladnější a sušší, zejména v obzvláště vlhké oblasti jihovýchodní Asie.

Přestože se objev učiněný v Singapuru rychle rozšířil do celého světa, je zatím příliš brzy na to, aby bylo možné říci, kdy bude možné zakoupit zařízení vyrobená pomocí speciální fólie vyvinuté odborníky z NUS. V současné době nebylo oznámeno žádné oficiální datum vydání produktu.