Xiaomi bude vyrábět elektromobily: oficiální oznámení


Nyní už o tom není pochyb: Xiaomi oficiálně oznámilo, že brzy začne vyrábět elektromobily, a dokonce je známo i datum prvního modelu

O možném vstupu Xiaomi do segmentu elektromobilů se mluví už delší dobu. Bylo těžké udržet na uzdě zvěsti o takovém scénáři, tedy o vstupu společnosti Xiaomi na trh, který je v současnosti snad nejrozmanitější značkou na světě, a to na trh tak "srdcový", jako je trh s automobily.

Xiaomi se angažuje na neuvěřitelném množství front. Vyrábí samozřejmě chytré telefony, ale také počítače, televizory, elektrické koloběžky a dokonce i deštníky, úspěšné rychlovarné konvice nebo chytrá záchodová prkénka. To vše s nezaměnitelnou značkou, která ze společnosti Xiaomi udělala jednu z nejoblíbenějších firem všech dob: minimalistický design v kombinaci s téměř vždy velmi agresivní cenou. Nyní, když byly zvěsti o elektromobilu značky Xiaomi potvrzeny nejprve otevřením specializované divize a poté oficiálními slovy generálního ředitele Lei Juna, se teprve ukáže, jak bude elektromobil Xiaomi vypadat, ale na doplnění prvků zajímavého projektu bude ještě čas.

Obrysy oznámení Xiaomi

První elektromobil značky Xiaomi skutečně dorazí již za dva roky, v první polovině roku 2024. Jak jsme již uvedli, potvrdil to přímo generální ředitel Lei Jun, který novinku prozradil během akce věnované investorům, a poté se společnost pustila přímo do komunikace novinky prostřednictvím oficiálních sociálních kanálů.

Není třeba popisovat nadšení nejvěrnějších fanoušků čínské společnosti, kteří jsou fascinováni představou, že již brzy budou moci usednout za volant tak emotivního objektu, jakým je automobil, a to elektrický, s logem Xiaomi na kapotě. Zdálo se však, že konec příběhu je již napsán: není to tak dávno, co Peking oznámil, že má ambiciózní projekt v automobilovém sektoru, do kterého vyčlenil na 10 let investice ve výši ne méně než 10 miliard dolarů.

Není možné, aby se taková monstrózní částka týkala pouze možného vstupu do segmentu jako výrobce softwaru, a mnohým bylo téměř jasné, že společnost hodlá zkusit výrobu elektromobilu od nuly. Nyní však byly veškeré pochybnosti v mžiku rozptýleny oficiálním oznámením: Xiaomi se bude rýmovat s elektromobilem od první poloviny roku 2024, kdy společnost konečně sundá pásku z projektu, na kterém pracuje.


Kdo bude vyrábět elektromobily Xiaomi?

V tuto chvíli nejsou známy žádné další podrobnosti, zatímco technologický svět přemýšlí, jakým směrem se Xiaomi vydá. Společnost totiž nemá žádné továrny schopné vyrábět elektromobil, takže se teprve uvidí, zda Xiaomi bude zodpovědné nejen za projekt, ale i za výrobu samotných vozů.

Je pravděpodobné, že minimálně u prvního z nich bude rozhodnuto spolehnout se na historického výrobce, který projekt v krátké době zrealizuje ve vlastních továrnách, což by Xiaomi dalo možnost založit výrobní závod (nebo více než jeden), ve kterém by se rozběhla výroba dalších modelů. Dříve se také hovořilo o dohodě s Velkou čínskou zdí o využití továren, ale zdá se, že je zatím předčasné cokoli slibovat.